laatste nieuws
65-plus nieuws
het weer in
recepten
spanjespecials
spanjeverhalen
canarias
balearen
valencia regio
andalusië
catalonië
murcia
costa del sol
costa blanca
costa brava
costa dorada
costa tropical
costa de la luz
barcelona
madrid
valencia
alicante
malaga
rest spanje
laatste nieuws
65-plus nieuws
het weer in
spanjeverhalen
spanjerecepten
spanjespecials
canarische eilanden
balearen
andalusië
valencia regio
catalonië
murcia
costa del sol
costa blanca
costa brava
costa dorada
costa tropical
costa de la luz
barcelona
madrid
valencia
alicante
malaga
rest spanje
het weer in spanje
aanmelden nieuwsbrief
kopje koffie schenken
contact
over ons
sitemap

Spaanse veiligheidsdienst CNI bestaat 20 jaar met problematiek

donderdag 5 mei 2022

Canva
Canva

MADRID – Het 20-jarig bestaan van de Spaanse veiligheidsdienst CNI had deze vrijdag een feestje moeten worden maar het spionageschandaal in Spanje heeft dat feestje veranderd in een nachtmerrie voor de dienst maar meer nog voor de directrice. Zowel zij als de verantwoordelijke minister van Defensie liggen onder vuur vanwege de spionage van Catalaanse politici met het Pegasus-programma.

20 jaar geleden op 6 mei 2002 werd het Centro Nacional de Inteligencia (CNI) opgericht, zeg maar zoiets als de Nederlandse Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) of de Belgische Veiligheid van de Staat (VSSE). Het ging om een modernere versie van het reeds in 1977 opgerichte Centro Superior de Información de la Defensa (CESID). Het waren de twee politieke partijen PP en PSOE die het CNI hebben opgericht als onderdeel van het Ministerie van Defensie. 

De CNI is de verantwoordelijke overheidsinstantie die de premier van Spanje en de regering voorziet van de benodigde informatie, analyse, studies of voorstellen om te voorkomen dat gevaar, bedreiging of agressie tegen de onafhankelijkheid of integriteit van Spanje en de territoriale gebieden, nationale belangen en de stabiliteit van de rechtsstaat en haar instellingen in gevaar brengen.

In 2020 werd Paz Esteban López de eerste vrouwelijke directeur van het CNI. Zij werd benoemd door de tevens vrouwelijke minister van Defensie Margarita Robles. En op dit moment zijn deze twee vrouwen ook het onderwerp van politiek gesprek waarbij diverse politieke partijen eisen dat beide vrouwen of een van de twee opstapt vanwege het spionageschandaal in Spanje.

Terwijl 2022 dus een jubileumjaar had moeten worden is dat inmiddels uitgegroeid tot een recente periode van kopzorgen voor het Ministerie van Defensie, de regering en premier van Spanje.

Let op: Dit bericht is meer dan zes maanden oud. Informatie hierin kan verouderd zijn.
Email
WhatsApp
X (Twitter)
Facebook
LinkedIn
Bluesky
Threads
Mastodon
NL Taal
ES Español EN English DE Deutsch FR Français PT Português IT Italiano