laatste nieuws
65-plus nieuws
het weer in
recepten
spanjespecials
spanjeverhalen
canarias
balearen
valencia regio
andalusië
catalonië
murcia
costa del sol
costa blanca
costa brava
costa dorada
costa tropical
costa de la luz
barcelona
madrid
valencia
alicante
malaga
rest spanje
laatste nieuws
65-plus nieuws
het weer in
spanjeverhalen
spanjerecepten
spanjespecials
canarische eilanden
balearen
andalusië
valencia regio
catalonië
murcia
costa del sol
costa blanca
costa brava
costa dorada
costa tropical
costa de la luz
barcelona
madrid
valencia
alicante
malaga
rest spanje
het weer in spanje
aanmelden nieuwsbrief
kopje koffie schenken
contact
over ons
sitemap

Spanje kampt met tekort aan 3,5 miljoen betaalbare woningen

vrijdag 13 december 2024

via canva.com
via canva.com

Spanje heeft dringend behoefte aan 3,5 miljoen betaalbare woningen om de financiële druk op huishoudens te verminderen. Uit een recente studie blijkt dat het voor veel mensen steeds moeilijker wordt om een woning te betalen, vooral in steden zoals Madrid en Barcelona, waar de huizenprijzen blijven stijgen.

Momenteel besteden Spaanse huishoudens gemiddeld 33% van hun netto-inkomen aan woonlasten, terwijl experts aanraden dit percentage niet hoger dan 30% te laten zijn. Vooral jonge mensen en gezinnen met lage inkomens worden hierdoor getroffen. Het gebrek aan betaalbare woningen leidt er ook toe dat veel mensen genoodzaakt zijn om in kleine, verouderde of slecht onderhouden woningen te blijven wonen.

De oorzaak van dit probleem is veelzijdig. Enerzijds is er een tekort aan nieuwbouwprojecten, mede door strengere regelgeving en bureaucratie. Anderzijds stijgen de bouwkosten door inflatie en schaarste van bouwmaterialen. Het beleid van sommige gemeenten, dat vaak gericht is op luxeprojecten in plaats van sociale woningen, verergert de situatie.

Volgens experts moet Spanje dringend investeren in sociale woningbouw en meer subsidies verstrekken aan mensen die moeite hebben om een woning te huren of kopen. Daarnaast wordt opgeroepen tot samenwerking tussen overheden, projectontwikkelaars en investeerders om dit probleem op te lossen. Een voorbeeld hiervan is de recente maatregel van de gemeente Valencia, die een groot deel van de nieuwbouwprojecten reserveert voor betaalbare woningen.

Ook het toerisme speelt een rol. Steden zoals Barcelona zien dat veel appartementen worden omgezet in vakantieverhuur, wat de beschikbaarheid van betaalbare woningen verder beperkt. Dit heeft niet alleen gevolgen voor de woningmarkt, maar ook voor de sociale samenhang in woonwijken.

De Spaanse overheid heeft enkele initiatieven gelanceerd, zoals belastingvoordelen voor verhuurders die betaalbare huurprijzen aanbieden. Echter, critici zeggen dat deze maatregelen nog niet voldoende effect hebben gehad. Het rapport benadrukt dat er een langetermijnvisie nodig is om dit structurele probleem aan te pakken.

Als Spanje er niet in slaagt om snel meer betaalbare woningen te realiseren, zullen de sociale en economische gevolgen aanzienlijk zijn. Het kan leiden tot een verdere kloof tussen arm en rijk, een daling van de levenskwaliteit en zelfs een demografische krimp in sommige regio’s.