Mercadona blijft de populairste supermarkt van Spanje. Eind 2024 had de keten bijna 27 % marktaandeel, iets meer dan een jaar eerder. Wat opvalt: ondanks minder winkels (1.602) dan concurrenten als Día, die er meer dan 2.200 heeft, is Mercadona veruit het meest winstgevend.
Op de tweede plek staan ketens als Carrefour, Lidl en Eroski. Lidl groeit vooral dankzij het openen van nieuwe winkels en scherpe aanbiedingen. Regionale supermarkten doen het ook goed, samen goed voor 18 % van de markt. Die winkels zijn vaak populair vanwege hun verse producten en lokale karakter.
Día is wel de keten met de meeste winkels, maar haalt toch maar een marktaandeel van 5 %. Dat komt onder andere door lagere prijzen en kleinere winkels. De keten Grupo Unide is vooral actief in Madrid en omgeving, met ongeveer 1.700 vestigingen.
Alcampo, onderdeel van het Franse concern Auchan, heeft rond de 530 winkels in Spanje. Deze keten is vooral bekend vanwege de grote hypermarkten aan de rand van steden. Eroski, vooral actief in het noorden, heeft zo’n 4 % marktaandeel. Aldi en Consum volgen met iets meer dan 1 % tot 3 %.
De grootste concurrenten van Mercadona zijn niet de grote Europese ketens als Carrefour, Lidl of Día, die moeite hebben om hun plek op de Spaanse markt te behouden. Het zijn juist kleinere, regionale supermarkten met veel invloed in bepaalde gebieden, zoals Covirán, Eroski in Baskenland, Consum in de regio Valencia, Condis in Catalonië, Gadis in Galicië en BM in Cantabrië en Baskenland.
Vergeleken met andere landen is de Spaanse supermarktsector minder geconcentreerd. In Spanje hebben de vijf grootste ketens samen zo’n 49 % van de markt in handen, terwijl dat in bijvoorbeeld Duitsland of Frankrijk rond de 60 % ligt. Dat zorgt voor meer keuze voor de klant.