Nederlands Pelgrimsgenootschap viert 40 jaar Camino met jaar vol activiteiten
Het Nederlands Genootschap van Sint Jacob bestaat in 2026 veertig jaar en viert dat met tientallen wandel-, fiets- en cultuurevenementen door heel Nederland. Het hoogtepunt volgt op 25 en 26 juli in Utrecht, precies op de naamdag van de apostel Jacobus.
Op 25 juli 1986 richtten enkele bevlogen pelgrims, onder wie Koen Dircksen, het Nederlands Genootschap van Sint Jacob op. Die datum was geen toeval: 25 juli is de naamdag van Jacobus de Meerdere, de apostel wiens graf in de kathedraal van Santiago de Compostela ligt en het doel vormt van de Camino de Santiago (de pelgrimsroute naar Santiago). Veertig jaar later telt de vereniging leden verspreid over zestien Nederlandse regio’s, van Friesland tot Zuidwest-Nederland.
Het jubileum wordt gevierd onder het motto “De Klank van de Camino”, met activiteiten die het hele jaar 2026 doorlopen. Regio’s, werkgroepen en het bestuur organiseren samen een programma dat wandelaars, fietsers en liefhebbers van cultuur en muziek moet aanspreken. Voor Nederlandse en Belgische Camino-gangers is het een mooi moment om kennis te maken met de vereniging die al decennia lang wegwijzers, herbergadviezen en reisgenoten koppelt aan wie richting Galicië trekt.
Wat staat er dit jaar nog op het programma?
Het driedelige evenement “Langs de Kust van Holland” vormt de ruggengraat van het jubileumjaar. De eerste etappe, op 11 april door de regio Heiloo-Egmond, trok ruim 125 wandelaars en fietsers en werd bij goed weer een geslaagde generale repetitie. Op 30 mei volgde de tweede dag, vanuit het Rosenstock Huessy Huis in Haarlem, met een lange wandeling van 24 kilometer, een korte van 13,5 kilometer en een fietstocht van 60 kilometer langs de kust naar Noordwijk en terug door de bollenstreek.
De derde en afsluitende dag is op 19 september in Den Haag, met een pop-up herberg in de Grote of St. Jacobkerk en een optreden van zanger David Hordijk, alleen toegankelijk met een jubileumpelgrimspas. Wie zelf liever eerst thuis oefent op de route, kan zich laten inspireren door het verhaal van de Nederlander die het snelheidsrecord op de Camino del Norte verpulverde, al is dat uiteraard geen vereiste voor deelname aan de jubileumtochten.
Waar culmineert het jubileumjaar?
De centrale viering vindt plaats op 25 en 26 juli in Utrecht, de stad waar het genootschap zijn postadres heeft. Op 25 juli, exact veertig jaar na de oprichting, is er een dagvullend programma in Leeuwenbergh en twee andere locaties. De dag erop kunnen bezoekers kiezen tussen een muziekprogramma, met onder meer het Vlaamse pelgrimskoor Adelard van Aubrac en het eigen koor El Orfeón Jacobeo, of een woordprogramma met lezingen over onder meer “De Geheime Camino Broederschap”.
Daarnaast loopt tot september een tentoonstelling met Jacobalia (Jacobus-gerelateerde voorwerpen en devotionalia) in het KRONA-museum in Uden, en schrijft het genootschap een schrijfwedstrijd uit rond hetzelfde thema “De Klank van de Camino”, met een maximum van tweeduizend woorden.
Wat betekent dit voor Nederlandse en Belgische pelgrims?
Nederland en België leveren al jaren een groeiend aandeel van de internationale peregrinos op de Camino. In 2025 haalden bijna 6.750 Nederlanders en zo’n 3.600 Belgen hun compostela op, het officiële bewijs dat de laatste honderd kilometer te voet is afgelegd. Het jubileumjaar van het genootschap valt dus in een periode waarin de belangstelling vanuit de Lage Landen alleen maar toeneemt, ondanks de opkomst van de zogeheten turigrino’s die de tocht steeds vaker als comfortabele wandelvakantie invullen.
Ook de Belgische koninklijke familie droeg de afgelopen jaren bij aan die populariteit met hun jarenlange pelgrimstocht naar Santiago. Voor wie liever de geschiedenis induikt dan de afstand aflegt, biedt een bezoek aan de kathedraal van Santiago de Compostela, een van de best gewaardeerde kathedralen van Spanje, een indrukwekkend alternatief.
Het genootschap rekent voor de resterende evenementen van 2026, waaronder filmvertoningen van The Way, My Way in verschillende regio’s en een symposium over de toekomst van de Camino op 7 november, op een brede opkomst van leden en belangstellenden uit heel Nederland en België.
Blijf SpanjeVandaag volgen! Vond je dit een interessant artikel? Voeg ons toe als voorkeursbron op Google Nieuws, meld je aan voor de dagelijkse nieuwsbrief of volg ons op WhatsApp and Facebook. Zo mis je nooit de belangrijkste updates uit jouw favoriete regio in Spanje.