laatste nieuws
65-plus nieuws
het weer in
recepten
spanjespecials
spanjeverhalen
canarias
balearen
valencia regio
andalusië
catalonië
murcia
costa del sol
costa blanca
costa brava
costa dorada
costa tropical
costa de la luz
barcelona
madrid
valencia
alicante
malaga
rest spanje
laatste nieuws
65-plus nieuws
het weer in
spanjeverhalen
spanjerecepten
spanjespecials
canarische eilanden
balearen
andalusië
valencia regio
catalonië
murcia
costa del sol
costa blanca
costa brava
costa dorada
costa tropical
costa de la luz
barcelona
madrid
valencia
alicante
malaga
rest spanje
het weer in spanje
aanmelden nieuwsbrief
kopje koffie schenken
contact
over ons
sitemap

Op de Canarische Eilanden gaan ze op mistbanken jagen om de droogte tegen te gaan

woensdag 12 april 2023

Life Nieblas / website
Life Nieblas / website
Let op: Dit bericht is meer dan zes maanden oud. Informatie hierin kan verouderd zijn.

LAS PALMAS – Het gebrek aan water wordt naar alle waarschijnlijkheid een van de grootste uitdagingen van de 21e eeuw in Spanje. Terwijl de Saharawoestijn stukje bij beetje naar het Noorden opschuift, zijn ze op het Iberische schiereiland al volop op zoek naar oplossingen. Op de Canarische Eilanden werkt men nu al aan een systeem van ‘atrapanieblas’ of mistvangers. Men wil het water van de nevel vangen en het land helpen vergroenen.

‘La neblina del agua es madrina’, luidt een Spaans gezegde. Nevel is de stiefmoeder van het water. De grote zus van die nevel, niebla of mist is eigenlijk de manifestatie van heel kleine waterdruppeltjes die boven de grond zweven en het zicht belemmeren.

Het fenomeen is vooral in de herfst en de winter alomtegenwoordig. Eigenlijk zijn het net wolken die vlak boven de grond hangen, en pas verdwijnen als de temperatuur voldoende stijgt. Een stille regen die straten en velden nat maakt, en door de dalende regenval steeds belangrijker wordt. Het eerste trimester van dit hydrologische jaar, tussen oktober en januari, was waarschijnlijk een van de droogste van de afgelopen 60 jaar in Spanje

Op de Canarische Eilanden blijven ze niet bij de pakken zitten. Het vangen van mistwater bestaat al sinds de pre-hispanische tijd. De oorspronkelijke bewoners van de eilanden vingen dat water al via de vegetatie, vooral via de kruin van de Garoé boom.

Op de Canarische Eilanden gebruikt men nu de Chileense technologie. Die werd ontwikkeld in de Atacamawoestijn, en bestaat uit een groot net, opgehangen in een frame, met onderaan een gootje waarin het water opgevangen wordt. Dat systeem werd geoptimaliseerd en nu ook ingeschakeld. Tegelijkertijd is men er bezig met het massale aanplanten van bomen. Op termijn hoopt men zo de eilanden terug te vergroenen, en door aanvankelijk veel water bij te vangen terug een ecosysteem op te bouwen dat op hydrologisch vlak zelfvoorzienend is. Meer informatie kun je vinden op de website van Life Nieblas.