SpanjeVandaag is de eerste en grootste digitale krant met actueel en dagelijks nieuws over Spanje in het Nederlands.

Gepensioneerden in Spanje willen automatische pensioenverhoging zonder politieke spelletjes

Door Remco Stoffer | 1 februari 2026 om 08:00 | 2 min. leestijd
Bijgewerkt op: 4 februari 2026 om 10:00
Gepensioneerden in Spanje willen automatische pensioenverhoging zonder politieke spelletjes
© Remco Stoffer

In Spanje is onrust ontstaan onder gepensioneerden nadat het parlement een belangrijk decreet heeft verworpen. Dat decreet moest regelen dat pensioenen in 2026 automatisch worden verhoogd. Door de afwijzing is het nu onzeker of miljoenen gepensioneerden volgend jaar een verhoging krijgen.

Het ging om een geplande stijging van ongeveer 3 procent, gebaseerd op de inflatie. Meer dan 10 miljoen mensen zouden daarvan profiteren. Doordat het parlement het voorstel heeft weggestemd, hangt deze verhoging nu af van nieuwe politieke beslissingen.

Belangenorganisaties van gepensioneerden vinden dit onacceptabel. Zij zeggen dat pensioenen geen speelbal mogen zijn van de politiek. Volgens hen moet de jaarlijkse verhoging automatisch worden toegepast en gekoppeld blijven aan de inflatie, zodat de koopkracht van gepensioneerden beschermd blijft.

De afwijzing van het decreet kwam tot stand door tegenstemmen van de PP, Vox UPD en Junts partijen. Dit heeft geleid tot boosheid en teleurstelling bij gepensioneerden en vakbonden. In verschillende steden, waaronder Madrid en delen van het Baskenland, zijn protesten georganiseerd.

De regering laat weten dat zij werkt aan andere oplossingen om de pensioenverhoging alsnog door te voeren. Er wordt gekeken naar nieuwe wettelijke mogelijkheden, maar concrete beslissingen zijn er nog niet. Ondertussen groeit de onzekerheid onder gepensioneerden.

Verschillende organisaties pleiten zelfs voor een aanpassing van de grondwet. Daarmee zouden pensioenen beter beschermd zijn en niet elk jaar opnieuw afhankelijk worden van een stemming in het parlement. Zij vinden dat een stabiel pensioen een basisrecht is.

Blijf SpanjeVandaag volgen! Vond je dit een interessant artikel? Voeg ons toe als voorkeursbron op Google Nieuws, meld je aan voor de dagelijkse nieuwsbrief of volg ons op WhatsApp en Facebook. Zo mis je nooit de belangrijkste updates uit jouw favoriete regio in Spanje.

Toegankelijkheid