In de regio Vega Baja maken veel mensen zich zorgen over plannen van de gemeente Orihuela om een grote afvalverwerkingsfabriek te bouwen op het terrein La Estafeta. Volgens omwonenden ligt deze plek te dicht bij huizen en natuurgebieden, wat problemen kan geven voor het milieu en de leefomgeving.
Een recent opgerichte burgerbeweging, genaamd “No a la Planta de Basuras, No Así” (Nee tegen de afvalfabriek, niet op deze manier), heeft in slechts twee weken tijd meer dan 3000 handtekeningen verzameld tegen het plan.
De groep benadrukt dat de voorgestelde locatie slechts 800 meter verwijderd is van het stuwmeer La Pedrera en op minder dan twee kilometer van dorpen als Jacarilla, Bigastro en Benejúzar, evenals van woonwijken zoals Vistabella en Entre Naranjos.
De tegenstanders bekritiseren het gebrek aan overleg met de omliggende gemeenten en inwoners. Ze maken zich zorgen over mogelijke gezondheidsrisico’s, vervuiling van het grondwater en een toename van zwaar verkeer op de al drukke CV-95. “We willen een afvalverwerkingsinstallatie, maar niet op deze plek. Er zijn alternatieve locaties die geen risico vormen voor de bevolking”, aldus een woordvoerder van de beweging.
De voorgestelde installatie zou naar schatting 18.000 mensen in de directe omgeving beïnvloeden. De burgerbeweging roept op tot transparantie en duurzaamheid bij de keuze van de locatie en benadrukt dat de huidige plannen schadelijk kunnen zijn voor de toekomst van de regio.
In de komende weken worden protesten en het ophangen van spandoeken in de getroffen gebieden verwacht. De beweging hoopt dat de gemeente Orihuela haar plannen zal heroverwegen en in overleg met de gemeenschap naar een meer geschikte locatie zal zoeken.