Spanje garandeert vliegtuigbrandstof voor heel de zomer: geen annuleringen, geen toeslagen
Goed nieuws voor alle reizigers die met een Spaanse luchtvaartmaatschappij zoals Vueling of Iberia vliegen: ze beloven geen annuleringen en geen extra kosten op al gekochte tickets. Dit staat tegenover het beleid in Nederland van KLM en Transavia, die wel extra geld vragen voor dure brandstof. Volgens de Spaanse media heeft Spanje genoeg reserves voor ten minste 90 dagen. Ook heeft de Spaanse maatschappij Repsol de kerosineproductie sinds mei met 25 procent verhoogd.
De Spaanse overheid en de grote luchtvaartmaatschappijen sturen deze week duidelijk geruststellende signalen. Terwijl andere Europese maatschappijen massaal vluchten schrappen door stijgende brandstofprijzen, houdt Spanje de zaken goed op orde. Joan Groizard, staatssecretaris voor Energie, zei maandag 11 mei 2026 tijdens een persbijeenkomst dat het land genoeg kerosine heeft voor de zomer, zelfs als de grenzen hypothetisch zouden sluiten. Iberia en Vueling volgden hem meteen met de belofte hun vluchten gewoon door te laten gaan.
De spanning op de brandstofmarkt komt door het conflict in het Midden-Oosten en de afsluiting van de Straat van Hormuz. Lufthansa schrapte al tienduizenden vluchten en Air France-KLM schrapte tachtig retourvluchten vanuit Amsterdam. Voor Nederlanders en Belgen die deze zomer naar Spanje vliegen, is de boodschap helder: wie met een Spaanse maatschappij boekte, hoeft zich geen zorgen te maken.
Spanje staat er beter voor dan de meeste Europese buurlanden. Het land heeft jarenlang geïnvesteerd in zijn raffinaderijen en is daardoor minder afhankelijk van aanvoer via de Straat van Hormuz. Olieconcern Repsol speelt daarin een sleutelrol. Volgens het nieuwsmedium Preferente kan het bedrijf de kerosèneproductie vanaf mei met een kwart verhogen ten opzichte van het begin van dit jaar.
Iberia en Vueling: geen annuleringen, geen meerprijs
Vrijwel gelijktijdig stuurden Iberia en Vueling geruststellende berichten naar reizigers. Iberia liet weten dat wie al een ticket heeft, geen extra kosten hoeft te vrezen. De maatschappij neemt “strenge kostenbesparende maatregelen” om de hogere brandstofprijzen op te vangen. Vueling voegde toe dat de prijs op het moment van boeking de definitieve prijs is, wat er daarna ook met de brandstofkosten gebeurt. Voor Nederlanders en Belgen die vanuit Amsterdam of Brussel met Vueling of Iberia naar Spanje vliegen, is dat concreet: de prijs die ze zagen bij het boeken, is ook de prijs die ze betalen.
Madrid als brandstoftussenstop voor Europa
Op de achtergrond speelt nog iets interessants. Brussel denkt erover de regels rond tankering (het meenemen van extra brandstof) tijdelijk te versoepelen. Nu mogen vliegtuigen gemiddeld maximaal 10 procent extra kerosine meenemen per jaar.
Spanje wil daarin een rol spelen als brandstofhub voor andere Europese luchthavens. Preferente meldde al dat vluchten tussen Madrid en Italiaanse luchthavens volgetankt bij Madrid-Barajas vertrekken, om te vermijden dat ze in Milaan of Venetië moeten bijtanken. Minister van Economie Carlos Cuerpo verdedigde dit idee bij zijn Europese collega’s. Spanje wil meehelpen, maar pas als het eigen verbruik gegarandeerd is. Die volgorde staat niet ter discussie.
Blijf SpanjeVandaag volgen! Vond je dit een interessant artikel? Voeg ons toe als voorkeursbron op Google Nieuws, meld je aan voor de dagelijkse nieuwsbrief of volg ons op WhatsApp en Facebook. Zo mis je nooit de belangrijkste updates uit jouw favoriete regio in Spanje.