Een recent onderzoek, in opdracht van de burgemeester van Madrid heeft aangetoond dat het technisch haalbaar is om een reuzenrad van 260 meter hoog te bouwen in het Parque de Arganzuela in de Spaanse hoofdstad. Dit ambitieuze project zou het hoogste reuzenrad ter wereld zijn en een nieuwe toeristische trekpleister voor de stad vormen.
Het nieuwe reuzenrad wordt veel hoger dan de huidige grootste, de High Roller in Las Vegas, die 167,6 meter hoog is. Ter vergelijking: het Londen Eye is 135 meter hoog. Maar momenteel wordt er aan het Ain Dubai gebouwd, dat 210 meter hoog zal zijn in de Verenigde Arabische Emiraten.
Het plan voor het reuzenrad in Madrid omvat 36 cabines met elk een capaciteit van 25 personen, wat neerkomt op een totale capaciteit van 900 personen per rit. Elke rit zou ongeveer 30 minuten duren, waardoor bezoekers de kans krijgen om te genieten van een panoramisch uitzicht over de stad.
Het onderzoek benadrukt dat, hoewel het project technisch haalbaar is, er nog verschillende uitdagingen en overwegingen zijn. Een van de belangrijkste aandachtspunten is de integratie van het reuzenrad in het bestaande stedelijke landschap en de mogelijke impact op de omgeving.
Het Parque de Arganzuela is een geliefd groen gebied voor zowel bewoners als toeristen, en er zijn zorgen over hoe de bouw en aanwezigheid van een dergelijk groot bouwwerk het karakter van het park zouden kunnen beïnvloeden.
Daarnaast zijn er logistieke en infrastructurele aspecten die moeten worden aangepakt. De bouw van een reuzenrad van deze omvang zou aanzienlijke constructiewerkzaamheden vereisen, wat kan leiden tot tijdelijke verstoringen in het gebied. Ook moet rekening worden gehouden met de verkeersstromen van en naar het park, vooral als het reuzenrad een populaire attractie wordt.
Financiering is cruciaal voor het project. De bouwkosten van het reuzenrad worden geschat op 120 miljoen euro, met suggesties voor een mix van publieke en private investeringen. Private investeerders kunnen de financiële last voor de stad verlichten, maar dit vereist ook onderhandelingen over eigendom en winstverdeling.
De lokale gemeenschap heeft gemengde reacties getoond op het voorstel. Sommigen zien het reuzenrad als een spannende toevoeging aan de stad die zowel economische voordelen als een boost voor het toerisme kan opleveren. Anderen maken zich zorgen over de mogelijke negatieve effecten op het milieu, de drukte en de verandering van het karakter van het Parque de Arganzuela.
Als het project groen licht krijgt, wordt verwacht dat de bouw van het reuzenrad ongeveer twee jaar in beslag zal nemen. Dit betekent dat het reuzenrad mogelijk in 2027 operationeel zou kunnen zijn. Het stadsbestuur hoopt dat het reuzenrad niet alleen een nieuwe attractie voor toeristen zal zijn, maar ook een symbool van moderne ontwikkeling en innovatie voor Madrid.