De Spaanse weerdienst AEMET heeft het eerste officiële hitte-alarm van het jaar afgegeven. Vanaf woensdag 28 mei worden in grote delen van Spanje temperaturen verwacht die normaal pas in de zomer voorkomen. In sommige regio’s, zoals Andalusië, Extremadura, Castilla-La Mancha en Madrid, kunnen de temperaturen stijgen tot 42 graden.
De zwaarst getroffen regio’s bevinden zich in het zuidwesten van Spanje, waaronder Córdoba, Sevilla en Jaén in Andalusië, Badajoz in Extremadura en Toledo en Ciudad Real in Castilla-La Mancha. In het dal van de Guadalquivir-rivier en sommige delen van Extremadura worden temperaturen boven de 40 graden verwacht. Ook in Madrid en omliggende gebieden kunnen de temperaturen oplopen tot 36 graden.
De oorzaak van deze vroege hittegolf is een combinatie van een krachtig hogedrukgebied boven de Azoren, een warme luchtmassa uit Noord-Afrika en de aanwezigheid van stof in de atmosfeer. Deze factoren zorgen voor een sterke opwarming van de lucht en een verhoogde UV-straling. Daarnaast wordt in veel gebieden calima verwacht, een stofnevel die de luchtkwaliteit kan verslechteren.
De hoogste temperaturen worden voorspeld voor donderdag 29 en vrijdag 30 mei. In het dal van de Guadalquivir-rivier kunnen de maxima oplopen tot 42 graden, terwijl in het dal van de Ebro-rivier en het centrum van het land temperaturen tussen de 36 en 39 graden worden verwacht. ’s Nachts zullen de minima in veel gebieden niet onder de 20 graden dalen, wat kan leiden tot tropische nachten en slaapstoornissen.
Het noorden van Galicië en de regio’s Asturië en Cantabrië blijven buiten dit fenomeen door een koele noordelijke stroming. De Canarische Eilanden worden ook niet beïnvloed door de aanhoudende passaatwinden. Op Mallorca zullen de temperaturen vanaf vrijdag boven de 30 graden uitkomen.
De autoriteiten adviseren om voldoende water te drinken, fysieke inspanningen tijdens de heetste uren van de dag te vermijden en extra aandacht te besteden aan kwetsbare groepen zoals ouderen en kinderen.