De Spaanse gewoonte om op oudejaarsavond om 12 uur op elke klokslag een druif te eten om zo een gelukkig en voorspoedig Nieuwjaar te hebben, viert dit jaar zijn 114e verjaardag. Het eten van “Las doce uvas de suerte”, een voor elke maand van het jaar, is volgens populair geloof terug te voeren tot de jaarwisseling van 1909-1910.
Het verhaal gaat dat het dorp Viñalopó in Alicante tijdens een bepaalde jaarwisseling een geweldige druivenoogst had. Men besloot om met oud en nieuw druiven uit te delen voor geluk in het nieuwe jaar. In dit dorp worden druiven geteeld om te eten, niet voor wijn zoals in andere Spaanse gebieden. Door de druiven pas te oogsten als ze nog aan de struik zitten, wordt de oogst uitgesteld tot november/december in plaats van september/oktober.
Naast het populaire verhaal over de druivenoogst, is er een andere oorsprong van de twaalf druiven. In een artikel uit 2016 staat dat deze traditie al in 1893 in Madrid bestond. Uit documenten blijkt dat men oudejaarsavond druiven at, maar de reden hiervoor is onbekend.
Men gaat ervan uit dat dit was voor het geluk, geld en gezondheid. Anderen menen weer dat het eigenlijk een Franse gewoonte was om druiven te eten met de jaarwisseling. Vele jaren later wordt er weer gesproken in 1903 over een feest met druiven op het Puerta del Sol plein in Madrid.
Campanadas
In 1962 begon de Spaanse tv-zender TVE met het uitzenden van “Las 12 campanadas” vanaf de Puerta del Sol in Madrid, waar het eten van druiven op televisie werd getoond. Sindsdien eet men tijdens de 12 klokslagen in 60 seconden 1 druif per klokslag. Soms lukt het, maar vaak ook niet, want het is niet makkelijk. Gelukkig wordt het weg te spoelen met Cava, de Spaanse mousserende wijn.
De traditie van ‘Las doce uvas de la suerte’ of ’12 geluksdruiven’ werd snel overgenomen door Spaanse migranten in andere landen en door veel mensen in Spaanstalige landen in Latijns-Amerika. Naast het eten van de druiven is er ook de gewoonte om geld in de schoenen te stoppen voor geluk in het nieuwe jaar, koffers bij de deur te zetten voor de kans op een reis, of rood of wit ondergoed te dragen voor liefde en geluk in het nieuwe jaar.