SpanjeVandaag is de eerste en grootste digitale krant met actueel en dagelijks nieuws over Spanje in het Nederlands.

Belastingaangifte Spanje: Hacienda stortte al 5,7 miljard euro terug aan 8,3 miljoen mensen

Door Remco Stoffer | 8 juni 2026 om 16:50 | 3 min. leestijd
Belastingaangifte Spanje: Hacienda stortte al 5,7 miljard euro terug aan 8,3 miljoen mensen
© depositphotos

De Spaanse belastingdienst heeft in twee maanden tijd 5,7 miljard euro teruggestort aan 8,3 miljoen belastingbetalers. Daarmee is al driekwart van alle teruggaafverzoeken verwerkt.

De campagne voor de aangifte inkomstenbelasting over 2025 loopt in Spanje op volle toeren. De Agencia Tributaria (de Spaanse belastingdienst) maakte bekend dat zij in de eerste twee maanden 5,7 miljard euro heeft terugbetaald aan 8.277.000 belastingbetalers. Dat gebeurde nog voordat de balies in de belastingkantoren opengingen voor persoonlijke hulp.

De campagne startte op 8 april, de dag waarop Spanjaarden hun declaración de la renta (aangifte inkomstenbelasting) online konden indienen. Tot 1 juni, toen de fysieke afspraken op de kantoren begonnen, ontving de fiscus al 15,2 miljoen aangiften, bijna 5 procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar. Het ministerie van Financiën, in Spanje bekend als Hacienda, sprak van een vlot verlopende campagne.

Volgens de Spaanse publieke omroep RTVE heeft de belastingdienst inmiddels 75,5 procent van alle teruggaafverzoeken uitbetaald, goed voor 61 procent van het totale bedrag dat mensen terugvragen. Het tempo van de teruggaven groeide met ruim 4 procent ten opzichte van een jaar eerder.

Hoeveel aangiften zijn er al binnen?

De meeste aangiften komen van mensen die geld terugkrijgen. In totaal kwamen er bijna 11 miljoen verzoeken om teruggaaf binnen, samen goed voor 9,4 miljard euro, ruim 4 procent meer dan vorig jaar. Een kleinere groep, 3,2 miljoen mensen, moet juist bijbetalen.

Opvallend is de opmars van de digitale kanalen. Via de nieuwe dienst Renta Directa, bedoeld voor de eenvoudigste aangiften, kwamen al ruim 1,8 miljoen aangiften binnen, een stijging van 145 procent. Ook de telefonische hulplijn Le llamamos (Wij bellen u) is populair: meer dan 1,1 miljoen mensen vroegen een afspraak aan, van wie er 861.000 hun aangifte al klaar hadden.

Wat betekent dit voor Nederlanders en Belgen in Spanje?

Wie als fiscaal resident in Spanje woont, krijgt met dezelfde campagne te maken. De IRPF (Impuesto sobre la Renta de las Personas Físicas, de inkomstenbelasting) geldt voor iedereen die hier zijn fiscale thuis heeft. Of dat zo is, hangt niet alleen af van het aantal dagen dat je in het land verblijft. We schreven eerder dat Hacienda verder kijkt dan de 183-dagenregel en ook let op waar je huisarts en bankrekening zitten.

Voor gepensioneerden speelt nog iets anders. Door het nieuwe belastingverdrag tussen Nederland en Spanje kijken veel residenten opnieuw naar hun fiscale positie. En wie denkt op papier elders te wonen, loopt risico: zo eiste de fiscus ruim 22.000 euro van een buitenlander wiens dagelijks leven zich in werkelijkheid in Spanje afspeelde.

Let op de vakjes en het juiste formulier

Bij de aangifte komen keuzes voorbij die je makkelijk over het hoofd ziet. Steeds meer mensen laten de vakjes voor kerk en sociale doelen leeg, terwijl die keuze het terug te krijgen of bij te betalen bedrag niet verandert. Wie geen fiscaal resident is, maar wel een woning bezit, doet meestal helemaal geen renta, maar vult het modelo 210-formulier voor niet-residenten in.

Tot wanneer kun je aangifte doen?

De campagne loopt nog tot 30 juni, zowel voor aangiften waarbij je geld terugkrijgt als voor aangiften waarbij je moet betalen. Wie moet bijbetalen en het bedrag via automatische incasso laat afschrijven, heeft tot 25 juni de tijd. De Belastingdienst verstuurde inmiddels 50.000 brieven om foutjes te laten herstellen en verwacht er in totaal zo’n 130.000 te versturen.

Voor de hele campagne rekent Hacienda op ruim 25 miljoen aangiften. De dienst verwacht uiteindelijk 24,6 miljard euro te innen, een stijging van 18,4 procent, terwijl de verwachte teruggaven met ruim 3 procent dalen tot 13.271 miljoen euro.

Blijf SpanjeVandaag volgen! Vond je dit een interessant artikel? Voeg ons toe als voorkeursbron op Google Nieuws, meld je aan voor de dagelijkse nieuwsbrief of volg ons op WhatsApp and Facebook. Zo mis je nooit de belangrijkste updates uit jouw favoriete regio in Spanje.

Toegankelijkheid

Español English Deutsch Français Português Italiano