Donker

Mercadona verlaagt prijzen van honderd producten en zet druk op andere supermarkten in Spanje

© mercadona
TERUG

Veel prijskaartjes in de populairste Spaanse supermarkt gaan veranderen. Wie de schappen van Mercadona de komende weken bekijkt, zal het meteen merken. De keten heeft besloten om de prijzen van zo’n honderd basisproducten te verlagen, een stap die rechtstreeks ingrijpt in wat consumenten dagelijks afrekenen aan de kassa. Gaat dat echt de dagelijkse of wekelijkse boodschappen goedkoper maken?

Het gaat niet om een kleine selectie. Producten als pasta, rijst, zuivel en blikgroenten zitten erbij. Precies die artikelen die vrijwel iedereen standaard in huis haalt. Daarmee mikt de supermarktketen duidelijk op de dagelijkse boodschappen, niet op luxeproducten of tijdelijke acties.

De aanleiding ligt grotendeels buiten de winkel. Volgens berichtgeving van de Spaanse krant El Periódico speelt de afkoeling van grondstofprijzen een belangrijke rol. Na een periode waarin kosten door internationale spanningen flink opliepen, lijkt er nu wat lucht te ontstaan. En dat zie je dus terug in de winkelprijs. Al blijft het lastig om exact te zeggen hoe lang die trend aanhoudt.

Wat ook meespeelt, is concurrentie. Supermarkten kijken scherp naar elkaar, zeker nu consumenten kritischer zijn geworden. Veel huishoudens letten meer op aanbiedingen en vergelijken prijzen vaker dan een paar jaar geleden. Door juist nu prijzen te verlagen, zet Mercadona zichzelf stevig neer in die strijd om de klant.

Opvallend is dat de keten aangeeft dat de verlagingen structureel zijn en geen tijdelijke promoties. Dat maakt het verschil met klassieke kortingsacties. Het lijkt erop dat Mercadona bewust kiest voor een strategie waarbij vertrouwen en prijsstabiliteit centraal staan, in plaats van korte pieken met aanbiedingen.

Voor consumenten betekent dit in de praktijk dat de totale boodschappenrekening iets kan dalen. Al zal dat per huishouden verschillen. Wie vooral basisproducten koopt, merkt het sneller dan iemand die vooral naar merkartikelen of speciale producten grijpt.

De vraag is nu hoe andere supermarkten reageren. Vaak zie je dat prijsverlagingen van een grote speler een kettingreactie veroorzaken. Voorlopig wijst alles erop dat de strijd om de goedkoopste boodschappenmand nog niet voorbij is.

Over Remco Stoffer
In 2008 heb ik SpanjeVandaag opgericht voor Nederlandstaligen die in Spanje wonen, willen emigreren of er regelmatig op vakantie gaan, met als doel hen op een toegankelijke manier op de hoogte te houden van het actuele nieuws uit Spanje. Omdat niet iedereen Spaanse media kan lezen, selecteert de redactie dagelijks het belangrijkste nieuws, dat daarna door mij en het team wordt herschreven tot begrijpelijke Nederlandse artikelen. Nederlandstalige Spanje-liefhebbers kunnen ons volgen via onze website, dagelijkse nieuwsbrief, sociale media, podcasts en video’s.
Bekijk mijn bijdrages
0%

Toegankelijkheid