Een nieuw onderzoek van de Spaanse regering concludeert dat de bouw van een tunnel tussen Spanje en Marokko technisch haalbaar is binnen tien jaar. De verbinding, die via het smalle en diepe deel van de Straat van Gibraltar zou lopen, moet ongeveer 8,5 miljard euro gaan kosten.
De studie werd uitgevoerd door het Duitse bedrijf Herrenknecht Ibérica, dat gespecialiseerd is in tunnels. Volgens het rapport zijn de technologische middelen om een verbinding van dit type te realiseren inmiddels beschikbaar. De tunnel zou Europa en Afrika via een spoorlijn met elkaar verbinden, een ambitie die al tientallen jaren bestaat, maar nooit van de grond kwam.
De geplande verbinding zou zo’n 65 kilometer lang worden en lopen tussen Punta Paloma in Zuid-Spanje en de Marokkaanse stad Tanger. De exacte route is nog niet bepaald, omdat die sterk afhangt van de geologische omstandigheden en veiligheidsfactoren onder de zeebodem.
Volgens de studie zou het project in verschillende fasen worden uitgevoerd, beginnend met een proef- en verkenningstunnel om de ondergrond beter te bestuderen. De bouw van het volledige traject zou ongeveer tien jaar duren als de werkzaamheden volgens plan verlopen.
Toch zijn er grote uitdagingen. De geologische structuur van de zeebodem is complex, de financiering enorm en ook de samenwerking tussen Spanje en Marokko moet zorgvuldig worden afgestemd. Politieke stabiliteit en internationale steun zullen daarbij doorslaggevend zijn.
De Spaanse regering wil nog vóór 2027 een definitieve beslissing nemen over de start van de voorbereidende werkzaamheden. Als alles volgens plan verloopt, kan de tunnel rond 2035 klaar zijn en voor het eerst in de geschiedenis Europa en Afrika via een vaste onderzeese verbinding met elkaar verbinden.
