laatste nieuws
65-plus nieuws
het weer in
recepten
spanjespecials
spanjeverhalen
canarias
balearen
valencia regio
andalusië
catalonië
murcia
costa del sol
costa blanca
costa brava
costa dorada
costa tropical
costa de la luz
barcelona
madrid
valencia
alicante
malaga
rest spanje
laatste nieuws
65-plus nieuws
het weer in
spanjeverhalen
spanjerecepten
spanjespecials
canarische eilanden
balearen
andalusië
valencia regio
catalonië
murcia
costa del sol
costa blanca
costa brava
costa dorada
costa tropical
costa de la luz
barcelona
madrid
valencia
alicante
malaga
rest spanje
het weer in spanje
aanmelden nieuwsbrief
kopje koffie schenken
contact
over ons
sitemap

Nieuwe DNA-testen wijzen op Spaanse afkomst van Columbus

maandag 5 januari 2026

ai-beeld / redactie
ai-beeld / redactie

Al eeuwenlang wordt aangenomen dat ontdekkingsreiziger Cristóbal Colón uit Italië kwam, maar nieuwe genetische onderzoeken zetten daar nu stevige vraagtekens bij. Volgens wetenschappers passen zijn genetische kenmerken niet goed bij een Italiaanse of Portugese afkomst. In plaats daarvan wijzen de resultaten steeds vaker richting Spanje.

Het onderzoek wordt uitgevoerd door een team van de Universiteit van Granada. Zij analyseren DNA dat afkomstig zou zijn van Colón zelf en van zijn zoon Hernando. Met moderne technieken worden deze genetische gegevens vergeleken met DNA-profielen van verschillende bevolkingsgroepen rond de Middellandse Zee.

Uit die vergelijkingen blijkt dat de genetische sporen beter aansluiten bij populaties uit Spanje en andere delen van de westelijke Middellandse Zee dan bij Italië. Daarmee wordt de bekende theorie dat Colón uit Genua kwam opnieuw ter discussie gesteld. Die theorie was jarenlang gebaseerd op historische documenten, maar sluit genetisch gezien mogelijk niet goed aan.

Een opvallend onderdeel van het onderzoek is de mogelijke link met de Sefardische Joodse gemeenschap. Sommige onderzoekers denken dat Colón Joodse wortels had en zijn afkomst bewust verborgen hield. In de vijftiende eeuw werden Joden in Spanje vervolgd, wat zou kunnen verklaren waarom hij zijn achtergrond nooit duidelijk heeft vastgelegd.

Ook zijn taalgebruik wordt opnieuw bekeken. Colón schreef zijn brieven en documenten vrijwel altijd in het Castiliaans en niet in het Italiaans. Dat werd eerder al gezien als een aanwijzing voor een Spaanse achtergrond, maar kreeg nooit doorslaggevend gewicht. De nieuwe DNA-resultaten lijken deze aanwijzing nu extra kracht te geven.

Toch benadrukken wetenschappers dat voorzichtigheid nodig blijft. Niet alle onderzoeksresultaten zijn al volledig gepubliceerd en DNA kan geen exacte geboorteplaats aanwijzen. Het laat vooral zien uit welke regio of bevolkingsgroep iemand waarschijnlijk afkomstig is, niet uit welke stad.

Het mysterie rond de ware afkomst van Cristóbal Colón is daarmee nog niet opgelost. Wel zorgen de nieuwe genetische inzichten voor een frisse blik op een eeuwenoud historisch debat dat voorlopig nog niet ten einde lijkt.

Email
WhatsApp
X (Twitter)
Facebook
LinkedIn
Bluesky
Threads
Mastodon
NL Taal
ES Español EN English DE Deutsch FR Français PT Português IT Italiano