SEVILLA – De regioregering van AndalusiĆ« die na de autonome verkiezingen in handen is van de Partido Popular en Ciudadanos met de noodzakelijke hulp van VOX, wil de erfbelasting in de autonome regio met maar liefst 99% verlagen naar slechts 1%. In feite gaat het om de erfenis- en schenkingsbelastingen (impuesto de Sucesiones y Donaciones)
De belastingen voor erfenissen (sucesiones) en donaties (donaciones) worden beheerd en de hoogtes worden bepaald door de regioregeringen van de autonome regioās in Spanje. Op zich is dat niet verkeerd ware het niet dat er enorme verschillen zijn tussen de deelstaten wat betreft de hoogtes van de aan de regionale overheden te betalen belastingen. Hierdoor komt het vaak voor dat als men iets erft of geschonken krijgt men dat simpelweg niet accepteert omdat de belastingen veel te hoog zijn.
Dat is zeker het geval in AsturiĆ« waar de hoogste āimpuesto de Sucesiones y Donacionesā van Spanje te vinden is gevolgd door de autonome regio AndalusiĆ«. Daar wil de huidige regioregering in AndalusiĆ« iets aan doen door, midden in de verkiezingscampagne voor de parlementsverkiezingen op 28 april, in AndalusiĆ« deze belastingen met 99% te verlagen naar slechts 1%.
In feite gaat het om een maatregel die al door de vorige regioregering in AndalusiĆ« onder leiding van Susana DĆaz (PSOE) was genomen na druk van de Ciudadanos partij, de toenmalige coalitiepartner van de PSOE. Maar de verlaging gold toen en geldt nu ook alleen voor die personen die een erfenis ontvangen die minder dan 1 miljoen euro waard is. Grote fortuinen zullen dus nog steeds proberen AndalusiĆ« te vermijden om ergens anders naartoe te gaan terwijl het goed nieuws is voor de erfgenamen onder de 1 miljoen euro (en dat zijn er meer).
De huidige regiopremier Juan Manuel Moreno (PP) wil de erfenis- en schenkingsbelastingen in Andalusiƫ net zo laag hebben als in de Comunidad de Madrid waar dat al jaren slechts 1% is. Dat heeft voor Madrid geen windeieren gelegd aangezien de grote fortuinen naar deze regio zijn gertrokken om er zeker van te zijn dat er bij een erfenis niet teveel betaald wordt.
Om het enorme verschil duidelijk te maken van de verschillende hoogtes bij de āImpuesto de sucesiones y donacionesā in Spanje een voorbeeld: Bij een erfenis van 800.000 euro betaal je in AndalusiĆ« 164.049 aan belastingen en in AsturiĆ« 167.492 euro terwijl dat bedrag slechts 1.568 euro is in de Comunidad de Madrid en maar 163 euro op de Canarische Eilanden. De deelstaten AndalusiĆ« en AsturiĆ« zijn de regioās waar de successierechten op dit moment het hoogst zijn van heel Spanje.