SpanjeVandaag is de eerste en grootste digitale krant met actueel en dagelijks nieuws over Spanje in het Nederlands.

Deze Spaanse regio wil woningen bouwen bovenop bestaande gebouwen om ruimtegebrek op te lossen

Door Remco Stoffer | 12 maart 2026 om 08:00 | 2 min. leestijd
Deze Spaanse regio wil woningen bouwen bovenop bestaande gebouwen om ruimtegebrek op te lossen
© Remco Stoffer

In Baskenland komt een opvallend plan om het woningtekort aan te pakken zonder extra bouwgrond te gebruiken. De regionale overheid wil nieuwe appartementen bouwen bovenop bestaande gebouwen die al in publieke handen zijn. Zo ontstaan er nieuwe woningen zonder dat er extra grond nodig is.

Het eerste plan bestaat uit zes projecten waarbij in totaal 189 kleine huurappartementen worden gebouwd op de daken van 65 bestaande gebouwen. Het gaat vooral om gebouwen met sociale huurwoningen. Door één of twee extra verdiepingen toe te voegen op de daken ontstaat er nieuwe woonruimte in steden die al dicht bebouwd zijn.

De nieuwe woningen worden gebouwd met lichte prefabmodules van hout of metaal. Dat maakt de bouw sneller, goedkoper en milieuvriendelijker. Bovendien hoeft het bestaande stedenbouwkundige plan niet aangepast te worden en blijft de maximale bebouwingsdichtheid officieel gelijk.

De eerste projecten komen in Bilbao, Vitoria, Leioa, Mutriku en Arrasate Mondragón. Als alles volgens planning verloopt, starten de bouwwerkzaamheden in 2028 en duren die ongeveer anderhalf jaar. De eerste bewoners zouden hun sleutels rond 2029 of begin 2030 kunnen krijgen.

Alle nieuwe appartementen zijn bedoeld voor jongeren. De Baskische regering wil hiermee vooral jonge mensen helpen om zelfstandig te gaan wonen. De huidige voorraad van dit soort tijdelijke en betaalbare huurwoningen moet uiteindelijk verdrievoudigen tot ongeveer 2.000 woningen.

Dit plan maakt deel uit van een breder woonbeleid in de regio. Daarbij wordt ook ingezet op het renoveren van 7.000 huurwoningen, het ombouwen van lege winkelpanden tot woningen en het activeren van leegstaande huizen. Daarnaast wil de overheid de huurprijzen reguleren in gebieden waar de woningmarkt sterk onder druk staat.

Volgens de regionale minister van Wonen is het project een voorbeeld van hoe steden kunnen verdichten zonder nieuwe grond te gebruiken. Als de proefprojecten succesvol zijn, kan dit systeem later op grotere schaal worden toegepast.

Over Remco Stoffer
Ik heb de digitale krant SpanjeVandaag in 2008 opgericht. Ik ben senior digitaal redacteur van SpanjeVandaag en heb een lange staat van dienst en ruime ervaring in het verslaan van de Spaanse actualiteit. Als actualiteitsanalist en expert in de sociale en politieke context van Spanje geef ik leiding aan de dagelijkse nieuwsredactie in het Nederlands van de digitale krant SpanjeVandaag, met een focus op betrouwbare en gecontroleerde berichtgeving. LinkedIn-profiel // Website // Kopje koffie?
0%

Toegankelijkheid

Ontvang jij de nieuwsbrief al?
×

Blijf op de hoogte

Ontvang dagelijks het belangrijkste nieuws uit Spanje gratis in je mailbox.

Je krijgt een bevestigingsmail met instructies om de registratie te voltooien.

Uitschrijven kan op elk gewenst moment met één klik.