Spanje heeft 700.000 metselaars tekort: de bouwsector wordt duurder
Weliswaar zijn er op veel plaatsen in Spanje weer meer hijskranen te zien en wordt er weer gebouwd, maar er schijnt een groot probleem te zijn: het tekort aan bouwvakkers. Terwijl voor de woningcrisis in 2008 iedereen in de rij stond om in de bouw te werken en een eigen bedrijf begon, is dat nu anno 2026 een heel ander verhaal. Jongeren willen het harde werk niet meer doen en ouderen gaan vervroegd met pensioen of zijn al 65 jaar. Uiteindelijk zullen de buitenlandse arbeiders ervoor gaan zorgen dat Nederlanders en Belgen die een modern nieuw huis kopen daarin kunnen leven.
De bouwsector, een van de pijlers van de Spaanse economie, staat voor een enorme uitdaging. Volgens cijfers van het Spaanse nieuwsmedium La Razón ontbreekt het aan 700.000 gekwalificeerde metselaars, een tekort dat niet alleen projecten vertraagt, maar ook de prijs van bestaande of nieuwe bouwwerken opdrijft. De sector, die verantwoordelijk is voor infrastructuur zoals woningen, wegen en scholen, ziet hoe de schaarste aan mankracht de groei bedreigt.
Het probleem is niet nieuw. Sinds de economische crisis van 2008 is het aandeel werknemers in de bouw gedaald van 14% naar minder dan 7%. Een van de grootste oorzaken is het generatiewisselprobleem: van de 1,53 miljoen werknemers in de sector is minder dan 11% jonger dan 30 jaar, terwijl 22% boven de 55 is en binnenkort met pensioen gaat. Daarbovenop is er een gebrek aan jong talent dat de vacatures opvult.
Waarom is er zo’n groot tekort?
De leeftijdsopbouw in de sector is scheef. Terwijl de meeste werknemers tussen de 30 en 54 jaar zijn, ontbreekt het aan jonge, opgeleide krachten. Bedrijven zoeken steeds vaker naar werknemers met technische en digitale kennis, maar die zijn moeilijk te vinden. Dit remt niet alleen de innovatie, maar ook de toepassing van nieuwe bouwtechnieken.
Daarnaast speelt het Europese herstelfonds (Next Generation EU) een rol. Deze fondsen stimuleren projecten voor energierenovaties en betaalbare woningen, wat de vraag naar bouwvakkers verder opvoert. Begin 2026 zijn de bouwsommen al met 5,4% gestegen door het tekort aan mankracht. Ook geopolitieke spanningen dragen bij aan de stijgende kosten: bouwmaterialen zijn 9% tot 12% duurder geworden.
Gevolgen voor Nederlanders en Belgen in Spanje
Voor Nederlanders en Belgen die in Spanje wonen of een huis willen bouwen of verbouwen, betekent dit langere wachttijden en hogere kosten. Wie een woning wil kopen, kan te maken krijgen met vertraagde leveringen en stijgende prijslabels. Ook voor verbouwingen of renovaties is het raadzaam om rekening te houden met deze ontwikkelingen.
Prefab en geïndustrialiseerde bouw als oplossing?
Terwijl de traditionele bouw dus te maken heeft met een groot tekort aan werknemers, met name metselaars etc., wordt gezocht naar alternatieven. Prefabwoningen kunnen daarin een belangrijke rol spelen. Zeker als deze geïndustrialiseerd gebouwd worden, binnenhuis en gecontroleerd. De Spaanse regering heeft al eens eerder aangegeven dat ze de industriële woningbouw wil promoten.
De Spaanse bouwsector staat dus duidelijk voor een dubbele opgave: aan de ene kant moet het tekort aan mankracht worden opgelost, aan de andere kant moet de sector zich aanpassen aan nieuwe, digitale eisen. Zonder een goede oplossing dreigt de groei van de bouwsector stil te komen staan, met alle gevolgen van dien voor de Spaanse economie.
Blijf SpanjeVandaag volgen! Vond je dit een interessant artikel? Voeg ons toe als voorkeursbron op Google Nieuws, meld je aan voor de dagelijkse nieuwsbrief of volg ons op WhatsApp en Facebook. Zo mis je nooit de belangrijkste updates uit jouw favoriete regio in Spanje.