laatste nieuws
65-plus nieuws
het weer in
recepten
spanjespecials
spanjeverhalen
canarias
balearen
valencia regio
andalusië
catalonië
murcia
costa del sol
costa blanca
costa brava
costa dorada
costa tropical
costa de la luz
barcelona
madrid
valencia
alicante
malaga
rest spanje
laatste nieuws
65-plus nieuws
het weer in
spanjeverhalen
spanjerecepten
spanjespecials
canarische eilanden
balearen
andalusië
valencia regio
catalonië
murcia
costa del sol
costa blanca
costa brava
costa dorada
costa tropical
costa de la luz
barcelona
madrid
valencia
alicante
malaga
rest spanje
het weer in spanje
aanmelden nieuwsbrief
kopje koffie schenken
contact
over ons
sitemap

Hulporganisatie Cáritas in Spanje bedolven onder bergen kleding door fast-fashion

dinsdag 14 oktober 2025

Caritas / web
Caritas / web

De hulporganisatie Cáritas waarschuwt in Spanje voor een groeiend probleem: er komen zóveel kledingdonaties binnen dat de magazijnen letterlijk uitpuilen. Alleen al in Spanje wordt dagelijks meer dan 70.000 kilo kleding ingezameld. Een groot deel daarvan is echter van zo’n lage kwaliteit dat het niet meer bruikbaar is.

In de opslagplaatsen, vooral in Madrid, liggen inmiddels meer dan een miljoen kilo niet geclassificeerde kledingstukken te wachten. Volgens Cáritas is dit het directe gevolg van het fast-fashion model: mensen kopen steeds vaker en goedkoper, waardoor kleding sneller verslijt en sneller wordt weggegooid.

De organisatie probeert met het project Moda Re- al dertig jaar een sociaal en circulair alternatief te bieden. In die tijd werd meer dan 47 miljoen kilo kleding ingezameld en verwerkt, waarbij 1.600 banen zijn gecreëerd, waarvan meer dan de helft voor mensen in kwetsbare situaties. De opbrengst uit tweedehandswinkels wordt geïnvesteerd in sociale projecten.

Toch loopt het systeem vast. De kosten om één kilo kleding te sorteren en te verwerken bedragen gemiddeld 0,46 euro, terwijl de opbrengst slechts 0,27 euro is. Bovendien is de export van kleding naar landen in Afrika sterk afgenomen. Waar vroeger tot 40 vrachtwagens per week vertrokken, zijn dat er nu nog maar 12.

Naast het financiële probleem speelt ook het milieueffect mee. Door hergebruik van textiel wordt jaarlijks miljoenen liters water bespaard, maar de enorme aanvoer maakt het moeilijk om alles efficiënt te verwerken. De organisatie spreekt van een “tsunami” aan kleding die nauwelijks nog een tweede leven kan krijgen.

Cáritas roept mensen daarom op om bewuster te doneren: alleen kleding in goede staat, gewassen en draagbaar. Nog belangrijker is volgens hen om minder en duurzamer te kopen, zodat de cirkel van overproductie en verspilling eindelijk doorbroken kan worden.