Zomervakantie in Spanje: waarom wachten op een last-minute steeds duurder uitpakt
Last-minuteaanbiedingen voor de zomer verdwijnen in Spanje vrijwel volledig. Wie scherp wil boeken, plant nu vooruit, want de drukte en de prijzen lopen alleen maar op.
De boodschap voor de zomer van 2026 is dit jaar opvallend eensluidend: reizigers die nog hopen op een koopje vlak voor vertrek, komen bedrogen uit. Steeds meer vakantiegangers leggen hun reis maanden van tevoren vast, en juist die vroege boekers bepalen nu het tempo. Het gaat om vluchten en accommodaties richting de Spaanse kust en de eilanden, de bestemmingen die het hele jaar door in trek blijven.
De oorzaak zit in een combinatie van factoren. De vraag naar West-Europese bestemmingen is hoog, omdat veel reizigers in een onrustige wereld kiezen voor landen die als veilig gelden. Spanje en Portugal profiteren daar het meest van, vooral in juli en augustus. Tegelijk drukken de duurdere olieprijzen op de ticketprijzen, zonder veel zicht op een daling.
Het Spaanse nieuwsmedium Heraldo schrijft dat de gemiddelde reiziger zijn zomerreis inmiddels bijna vijf maanden van tevoren boekt. Voor kustbestemmingen ligt dat gemiddelde rond de 145 dagen, en sommige geliefde badplaatsen raken nog veel eerder volgeboekt. De última hora (het laatste moment) als strategie om geld te besparen, lijkt daarmee zijn beste tijd te hebben gehad.
Waarom verdwijnen de last-minuteaanbiedingen?
Een last-minute ontstaat als een aanbieder met lege stoelen of kamers blijft zitten. Bij een hoge en vroege vraag gebeurt dat nauwelijks nog. Spanje merkte die drukte al vroeg in het seizoen: het land trok bijna 27 miljoen toeristen tot en met april, waaronder ruim twee miljoen Nederlanders en Belgen. Met zulke cijfers raakt de temporada alta (hoogseizoen) eerder vol dan voorheen.
Experts in de luchtvaart raden daarom aan om niet te wachten. Ook de Spaanse toerismeminister riep eerder op om snel vliegtickets te kopen voordat de prijzen verder stijgen. Wie toch flexibel wil blijven, kiest beter voor een ticket met omboekmogelijkheid, zodat een eventuele prijsdaling nog te benutten valt. Gegarandeerd is die daling echter niet.
Wat betekent dit voor Nederlanders en Belgen?
Voor wie vanuit Nederland of België naar Málaga, Alicante of de eilanden vliegt, telt vooral de timing. De prijzen voor vluchten in juli en augustus zitten in de lift, en hoe later je boekt, hoe minder keuze je overhoudt. Spaanse maatschappijen hielden hun tarieven voorlopig wel stabiel, maar internationale luchtvaartmaatschappijen sluiten verhogingen niet uit.
Er is ook een manier om de drukste en duurste weken te omzeilen. De goedkoopste reisweek van de zomer valt volgens reisplatforms eind augustus en begin september, wanneer de prijzen dalen terwijl het in Spanje nog volop zomer is. Voor een gezin van vier kan dat honderden euro’s schelen.
Hoe pas je je reisgedrag aan?
De kern is simpel: vroeg plannen loont, improviseren wordt afgestraft. Reizigers die hun vlucht en hotel ruim van tevoren vastleggen, houden de meeste keuze en de scherpste prijs over. Ook het ritme van de vakantie zelf verschuift. De reistrend dusking, waarbij toeristen hun uitstapjes naar de avond verplaatsen om de hitte te ontlopen, past in dat plaatje van bewuster en vooruitziend reizen.
Wie zijn zomer in Spanje al voor ogen heeft, doet er goed aan de knoop snel door te hakken. De badplaatsen langs de Costa Blanca en de Costa del Sol vullen zich vroeger dan ooit, en de eerste augustusweken behoren traditioneel tot de drukste van het jaar.
Blijf SpanjeVandaag volgen! Vond je dit een interessant artikel? Voeg ons toe als voorkeursbron op Google Nieuws, meld je aan voor de dagelijkse nieuwsbrief of volg ons op WhatsApp and Facebook. Zo mis je nooit de belangrijkste updates uit jouw favoriete regio in Spanje.