laatste nieuws
65-plus nieuws
het weer in
recepten
spanjespecials
spanjeverhalen
canarias
balearen
valencia regio
andalusië
catalonië
murcia
costa del sol
costa blanca
costa brava
costa dorada
costa tropical
costa de la luz
barcelona
madrid
valencia
alicante
malaga
rest spanje
laatste nieuws
65-plus nieuws
het weer in
spanjeverhalen
spanjerecepten
spanjespecials
canarische eilanden
balearen
andalusië
valencia regio
catalonië
murcia
costa del sol
costa blanca
costa brava
costa dorada
costa tropical
costa de la luz
barcelona
madrid
valencia
alicante
malaga
rest spanje
het weer in spanje
aanmelden nieuwsbrief
kopje koffie schenken
contact
over ons
sitemap

Nederlandse AOW-korting na verblijf in het buitenland is eigen verantwoordelijkheid volgens rechter

vrijdag 22 november 2024

via canva.com
via canva.com

Het Nederlandse pensioenstelsel staat bekend om zijn kwaliteit. Vanaf 67 jaar ontvangen Nederlanders een basisinkomen via de Algemene Ouderdomswet of AOW. Dit inkomen is gekoppeld aan het minimumloon en stijgt automatisch mee. Momenteel ontvangen ongeveer 3,6 miljoen mensen AOW. Maar hoe is dat met Nederlanders die in het buitenland wonen?

De AOW is geen uitkering waarvoor je jarenlang premie moet betalen. Er zijn wel voorwaarden om AOW te krijgen. Zo moet je zelf AOW aanvragen en minstens 50 jaar in Nederland hebben gewoond tussen je 17e en 67e. Voor ieder jaar dat je in het buitenland woont, krijg je 2% minder AOW. Bijna 681.000 mensen krijgen nu een onvolledige AOW omdat ze niet aan deze voorwaarde voldoen, daaronder dus ook Nederlanders die al jaren officieel in Spanje wonen.

Recent kwam een zaak in het nieuws van iemand die geconfronteerd werd met een korting op zijn AOW. Deze man kreeg te maken met een korting van 8%, omdat hij en zijn partner vier jaar in Duitsland hadden gewoond. De man besloot naar de rechter te stappen, omdat hij vond dat de Sociale Verzekeringsbank (SVB), die verantwoordelijk is voor de AOW-uitvoering, hem had moeten waarschuwen voor de aanstaande korting.

De rechter oordeelde echter dat de man zelf verantwoordelijk is voor het opvragen van zijn pensioenoverzicht en dat de SVB niet verplicht is om individuen actief te waarschuwen voor mogelijke gevolgen van emigratie. De informatie over AOW-kortingen staat duidelijk vermeld op de website van de SVB, aldus de rechtbank. Bovendien had de Nederlander zelf vooraf inzicht kunnen krijgen in zijn toekomstige pensioen door een overzicht aan te vragen bij de SVB.

Deze zaak laat zien hoe belangrijk het is om goed op de hoogte te zijn van de eigen pensioenrechten en de gevolgen van keuzes zoals tijdelijk in het buitenland wonen. De rechter benadrukte dat de SVB geen verantwoordelijkheid draagt om individuen persoonlijk te informeren over de impact van emigratie op hun AOW. Het vonnis luidde dan ook dat de Nederlander terecht 8% gekort is op zijn AOW.

Het is overigens wel mogelijk om tekorten in de AOW aan te vullen door extra jaren in te kopen, maar de man in kwestie vond die optie te kostbaar. Het belang van eigen verantwoordelijkheid bij het regelen van pensioenzaken wordt met deze uitspraak opnieuw onderstreept.

Let op: Dit bericht is meer dan zes maanden oud. Informatie hierin kan verouderd zijn.