laatste nieuws
65-plus nieuws
het weer in
recepten
spanjespecials
spanjeverhalen
canarias
balearen
valencia regio
andalusië
catalonië
murcia
costa del sol
costa blanca
costa brava
costa dorada
costa tropical
costa de la luz
barcelona
madrid
valencia
alicante
malaga
rest spanje
laatste nieuws
65-plus nieuws
het weer in
spanjeverhalen
spanjerecepten
spanjespecials
canarische eilanden
balearen
andalusië
valencia regio
catalonië
murcia
costa del sol
costa blanca
costa brava
costa dorada
costa tropical
costa de la luz
barcelona
madrid
valencia
alicante
malaga
rest spanje
het weer in spanje
aanmelden nieuwsbrief
kopje koffie schenken
contact
over ons
sitemap

Eerste stap gezet voor heropening van spoorwegtunnel tussen Spanje en Frankrijk

zondag 3 augustus 2025

ADIF / web
ADIF / web

De Spaanse spoorbeheerder Adif heeft 2,2 miljoen euro uitgetrokken om een plan te laten maken voor het opnieuw openen van de Somport-spoortunnel in de Pyreneeën. Deze 7,8 kilometer lange tunnel tussen Aragón en Frankrijk is sinds 1970 gesloten, maar kan weer belangrijk worden voor treinen tussen beide landen.

De opdracht is gegund aan een combinatie van de bedrijven Typsa en Ingerop. Zij krijgen 42 maanden de tijd om het uitvoeringsproject te schrijven. In dat plan wordt onder meer gekeken naar het verbreden van de tunnel, het vernieuwen van de binnenbekleding en het aanpassen van veiligheidsvoorzieningen.

De heropening van de tunnel is onderdeel van een groter Europees plan om Spanje via de Pyreneeën beter te verbinden met Frankrijk. In een eerdere Frans-Spaanse studie uit 2024 werd al vastgesteld dat een volledige renovatie de beste optie is. Die zou in totaal zo’n 93 miljoen euro kosten.

Op dit moment dient de tunnel nog als nooduitgang voor de naastgelegen autowegtunnel. Maar als het aan Spanje en (in mindere mate) Frankrijk ligt, komt daar binnen enkele jaren verandering in. Het plan past in het bredere Trans-European Transport Network (TEN-T), dat Europese landen via spoor met elkaar wil verbinden.

Een deel van de financiering voor het redactiewerk komt uit Europese fondsen. De betrokken overheden hopen dat de tunnel op termijn niet alleen goederenvervoer, maar ook reizigerstreinen mogelijk maakt.

Of de internationale treinen straks echt weer tussen Zaragoza en Pau gaan rijden, hangt af van de vervolgstappen na dit plan. Maar met deze opdracht is de heropening in elk geval een stap dichterbij.

Onlangs is het treintraject tussen Huesca en Canfranc opnieuw in gebruik genomen. Daardoor kunnen reizigers vanuit Zaragoza weer met de trein naar dit grensdorp reizen, via een prachtige route door de bergen van de Pre-Pyreneeën.