De aanwezigheid van drones rond luchthavens in Europa groeit uit tot een serieus veiligheidsprobleem. Waar het een paar jaar geleden nog om enkele incidenten ging, moeten luchthavens nu steeds vaker het luchtverkeer tijdelijk stilleggen vanwege onbekende of verboden drones in het luchtruim.
In België was het recent raak bij Brussels Airport, waar het vliegverkeer twee keer werd stilgelegd nadat een drone boven het terrein werd gezien. Kort daarna moest ook de luchthaven van Luik het luchtruim sluiten. Nog opvallender was de situatie bij de militaire basis Kleine-Brogel, waar zes drones tegelijk werden opgemerkt.
Ook Duitsland kampt met dit probleem. In Berlijn werd de luchthaven Brandenburg op Halloween stilgelegd na de waarneming van een drone. Eerder gebeurde hetzelfde in München, waar meer dan 80 vluchten geannuleerd of vertraagd werden. In totaal strandden daar zo’n 6.500 passagiers.
Spanje bleef niet gespaard. In oktober moest de luchthaven van Alicante–Elche bijna twee uur dicht toen een drone boven de startbaan vloog. Op Fuerteventura werden vluchten omgeleid, en ook op Palma de Mallorca Airport moest het vliegverkeer tijdelijk worden onderbroken. Zelfs in september werd op meerdere plekken ingegrepen: in Denemarken bij de luchthaven van Kopenhagen en in Noorwegen bij Oslo Airport.
Volgens Hosteltur is de situatie in korte tijd flink verslechterd. Drones worden steeds goedkoper en krachtiger, terwijl de handhaving nog achterloopt. Dat zorgt voor gevaarlijke situaties, want een botsing tussen een drone en een vliegtuig kan ernstige schade veroorzaken.
De Europese Commissie werkt inmiddels aan een gezamenlijk verdedigingssysteem tegen ongecontroleerde drones, een zogenoemde “drone-muur”. Daarmee wil men luchthavens en hun luchtruim beter beschermen en toekomstige sluitingen voorkomen. Tot die tijd moeten reizigers echter rekening houden met mogelijke vertragingen of vluchtwijzigingen als gevolg van dit groeiende probleem.
