De recordhoge goudprijs zorgt in Spanje voor een nieuwe goudkoorts. Bedrijven tonen steeds meer interesse om opnieuw naar goud te zoeken en mogelijk nieuwe mijnen te openen. Door de hoge marktwaarde wordt het economisch aantrekkelijker om oude en nieuwe vindplaatsen te onderzoeken.
Op dit moment heeft Spanje slechts één actieve goudmijn. Die ligt in Asturië, in het gebied El Valle Boinás, waar jaarlijks tussen de één en anderhalve ton goud wordt gewonnen. Bij de huidige goudprijs vertegenwoordigt dat een waarde van ruim 130 miljoen euro per jaar.
Toch wijzen experts erop dat Spanje veel meer goud in de bodem heeft. Vooral in de provincie León is de belangstelling groot. Daar zijn inmiddels meer dan honderd onderzoeksgebieden aangevraagd. Deze vergunningen geven bedrijven toestemming om te onderzoeken of er voldoende goud aanwezig is, maar nog niet om daadwerkelijk te gaan delven.
Veel van deze gebieden waren al bekend in de Romeinse tijd. De Romeinen wonnen hier eeuwen geleden al goud, vooral via rivieren en eenvoudige mijnen. Het probleem is dat het goud vaak verspreid zit en in lage concentraties voorkomt, wat de winning duur en complex maakt.
Een opvallend project is dat van een Canadees bedrijf dat in de buurt van Cármenes in León boringen heeft uitgevoerd. De resultaten zijn veelbelovend, omdat het goud relatief dicht onder het oppervlak ligt. Dat kan de kosten beperken en maakt het project interessanter voor verdere ontwikkeling.
Ook in Asturië zijn er nieuwe plannen. Men wil een oude mijnlocatie opnieuw openen en daarnaast lopen er aanvragen voor andere gebieden. Verder wordt er gezocht naar goud in delen van Andalusië, Extremadura, Almería en zelfs in de Pyreneeën. Milieu-eisen en lange vergunningstrajecten blijven daarbij een belangrijke rem op snelle ontwikkeling.


Español
English
Deutsch
Français
Português
Italiano