laatste nieuws
65-plus nieuws
het weer in
recepten
spanjespecials
spanjeverhalen
canarias
balearen
valencia regio
andalusië
catalonië
murcia
costa del sol
costa blanca
costa brava
costa dorada
costa tropical
costa de la luz
barcelona
madrid
valencia
alicante
malaga
rest spanje
laatste nieuws
65-plus nieuws
het weer in
spanjeverhalen
spanjerecepten
spanjespecials
canarische eilanden
balearen
andalusië
valencia regio
catalonië
murcia
costa del sol
costa blanca
costa brava
costa dorada
costa tropical
costa de la luz
barcelona
madrid
valencia
alicante
malaga
rest spanje
het weer in spanje
aanmelden nieuwsbrief
kopje koffie schenken
contact
over ons
sitemap

Advocatenkantoor beschuldigt Spaanse fiscus van machtsmisbruik rond de ‘Ley Beckham’-wet

dinsdag 10 juni 2025

europa press & Amsterdam Lawyers
europa press & Amsterdam Lawyers

Het internationale advocatenkantoor Amsterdam & Partners, dat kantoren heeft in Londen en Washington, is een ongekende strijd aangegaan tegen de Spaanse belastingdienst, de Agencia Tributaria. Het kantoor beschuldigt de Spaanse belastinginspecteurs in de internationale media zelfs van ‘diefstal’ en is voornemens om nieuwe mediacampagnes op te zetten. Met deze campagnes willen ze aantonen dat de Spaanse fiscus haar eigen ethische richtlijnen overtreedt door buitenlandse belastingbetalers onterecht te vervolgen.

Kern van dit conflict is de zogenaamde ‘Ley Beckham’ of ‘Beckham-wet’, een speciaal belastingregime voor werknemers, professionals, ondernemers en investeerders die naar Spanje verhuizen (geïntroduceerd toen David Beckham bij Real Madrid speelde).

Degenen die gebruikmaken van deze regeling betalen gedurende zes jaar alleen belasting over inkomsten die in Spanje zijn verdiend. Buitenlandse inkomsten worden niet meegerekend, met uitzondering van arbeidsinkomsten: deze worden volledig in Spanje belast tegen een vast percentage van 24 procent tot 600.000 euro. Inkomsten daarboven worden belast tegen 47 procent.

Doordat deze regeling de Spaanse schatkist geld kost, houdt de belastingdienst extra toezicht op deze groep om misbruik te voorkomen. Volgens het advocatenkantoor resulteert deze strenge controle in ‘arbitrair machtsmisbruik’.

Op de website van het kantoor, met de sprekende naam ‘spanish tax pickpockets’, wordt gesproken over een patroon van discriminatie en vervolging van buitenlandse hoge inkomens. De mediacampagne van het kantoor heeft de Spaanse belastingdienst ertoe aangezet om contact op te nemen. De directeur-generaal van de Agencia Estatal de Administración Tributaria (AEAT) trad namens de fiscus naar voren. Echter, dit wederzijdse contact heeft de zorgen van het advocatenkantoor niet weggenomen.

Amsterdam & Partners heeft een brief aan de belastingdienst gestuurd met het verzoek om meer transparantie en verantwoording. Ze verlangen dat de Agencia Tributaria dertien specifieke vragen beantwoordt over de toepassing van de Ley Beckham. De vragen omvatten onder andere het aantal afgewezen aanvragen voor het speciale regime, het percentage buitenlanders dat extra wordt gecontroleerd, en informatie over de duur en uitkomsten van belastingcontroles. Daarnaast willen ze weten hoeveel mensen bij hun eerste belastingaangifte een audit hebben gekregen en hoeveel van deze personen geen Spaanse nationaliteit bezitten.

Daarnaast vraagt het kantoor naar de wijze waarop buitenlandse bezittingen worden behandeld. Ze verlangen bevestiging dat uitsluitend mensen die onder de Ley Beckham vallen, geen verplichting hebben om het Modelo 720 (aangifte van buitenlandse bezittingen boven de 50.000 euro) of de Solidariteitsbelasting in te dienen. Ook zijn ze benieuwd of de huidige aanpak van de belastingdienst het succes van de Ley Beckham dreigt te schaden en daarmee het beleid van zowel de Spaanse regering als het parlement onder druk zet.

Volgens het advocatenkantoor zou het niet beantwoorden van deze vragen een bevestiging zijn van de veronderstelling dat de Spaanse belastingdienst haar eigen beginselen van objectiviteit, neutraliteit en onpartijdigheid schendt. Ze beweren dat de huidige toename van belastingcontroles oneerlijk is voor eerlijke belastingbetalers die te goeder trouw gebruikmaken van de regeling.

Amsterdam & Partners kondigt aan hun publieke en juridische strijd voort te zetten, zowel in Spanje als bij Europese rechtbanken. Binnenkort willen ze het ‘Memorándum van Madrid’ presenteren: een hervormingsagenda met twaalf punten voor het Spaanse belastingstelsel.