laatste nieuws
65-plus nieuws
het weer in
recepten
spanjespecials
spanjeverhalen
canarias
balearen
valencia regio
andalusië
catalonië
murcia
costa del sol
costa blanca
costa brava
costa dorada
costa tropical
costa de la luz
barcelona
madrid
valencia
alicante
malaga
rest spanje
laatste nieuws
65-plus nieuws
het weer in
spanjeverhalen
spanjerecepten
spanjespecials
canarische eilanden
balearen
andalusië
valencia regio
catalonië
murcia
costa del sol
costa blanca
costa brava
costa dorada
costa tropical
costa de la luz
barcelona
madrid
valencia
alicante
malaga
rest spanje
het weer in spanje
aanmelden nieuwsbrief
kopje koffie schenken
contact
over ons
sitemap

Acht Spaanse kustplaatsen komen financieel in de knel door massatoerisme

zaterdag 14 februari 2026

ai-beeld / redactie
ai-beeld / redactie

Massatoerisme zorgt in acht grote Spaanse kustgemeenten voor steeds grotere financiële problemen. Hoewel deze plaatsen miljoenen toeristen ontvangen en veel geld binnenhalen, stijgen de kosten voor onderhoud en openbare diensten nog sneller. Daardoor komen de gemeentelijke begrotingen steeds meer onder druk te staan.

Het gaat onder meer om Adeje en Arona op Tenerife, Benidorm aan de Costa Blanca, Torremolinos aan de Costa del Sol, Salou aan de Costa Dorada, Lloret de Mar aan de Costa Brava en Calvià op Mallorca. Samen ontvangen deze gemeenten ongeveer 9 procent van alle buitenlandse toeristen in Spanje. Ze zijn zelfs goed voor bijna 20 procent van alle hotelovernachtingen in het land. Dat lijkt positief, maar het zorgt ook voor enorme extra uitgaven.

Door de grote toestroom van bezoekers moeten gemeenten meer geld uitgeven aan schoonmaak, afvalverwerking, politie, vervoer en onderhoud van stranden en wegen. In sommige periodes verdubbelt of verdrievoudigt het aantal mensen in de gemeente. Jij merkt dat misschien als toerist niet direct, maar voor de lokale overheid betekent dit veel extra kosten.

Toch krijgen de meeste van deze gemeenten geen extra financiële steun van de Spaanse staat. De huidige wet uit 2004 bepaalt welke plaatsen officieel als toeristische gemeente worden erkend. Alleen Salou voldoet op dit moment aan die oude regels. De andere gemeenten vallen buiten de boot, ondanks hun grote toeristische druk.

Volgens de betrokken burgemeesters is de wet verouderd en houdt deze geen rekening met de huidige situatie. Toerisme is allang niet meer alleen iets van de zomermaanden. In veel kustplaatsen komen het hele jaar door bezoekers, waardoor de druk constant hoog blijft.

Een recent rapport laat zien dat deze kustgemeenten gemiddeld ruim 20 procent minder budget hebben dan andere vergelijkbare gemeenten in Spanje. Dat is opvallend, want ze spelen juist een belangrijke rol in de Spaanse economie. De gemeenten pleiten daarom voor een nieuw financieringssysteem waarbij gekeken wordt naar het aantal overnachtingen en het echte aantal aanwezige mensen.

Tegelijkertijd klinkt er ook kritiek. Sommige organisaties vinden dat gemeenten te veel inzetten op groei en nieuwe bouwprojecten. Zij pleiten juist voor betere spreiding van toeristen en eventueel een hogere toeristenbelasting om de kosten eerlijker te verdelen.

Email
WhatsApp
X (Twitter)
Facebook
LinkedIn
Bluesky
Threads
Mastodon
NL Taal
ES Español EN English DE Deutsch FR Français PT Português IT Italiano