De Spaanse premier Pedro Sánchez heeft op zondag tijdens een partijbijeenkomst in Andalusië aangekondigd dat 53.000 toeristenwoningen hun status verliezen en omgezet worden naar permanente huurwoningen. Volgens de regering is dit een belangrijke stap om jongeren en gezinnen betere kansen te geven op de krappe woningmarkt.
De woningen komen uit het nationale register voor kortetermijnverhuur, waar volgens premier Sánchez veel onregelmatigheden zijn gevonden. Huizen die zich ten onrechte als toeristische verhuur hebben geregistreerd, worden uit dit register geschrapt en mogen voortaan alleen nog gebruikt worden voor reguliere huurcontracten.
Het gaat om een maatregel die vooral de jongere generatie moet helpen, omdat zij vaak de grootste moeite hebben om een betaalbare huurwoning te vinden. De regering benadrukt dat wonen een sociale functie moet behouden en dat de toeristische markt niet mag zorgen voor verdringing van lokale gezinnen.
Daarnaast zal de overheid digitale middelen zoals de “Ventanilla Única Digital” inzetten om beter toezicht te houden op registraties en platforms. Hiermee wil men voorkomen dat huizen illegaal als vakantieverblijf worden aangeboden.
De 53.000 woningen die nu van de toeristische markt verdwijnen, zullen volgens de premier een belangrijke rol spelen in het vergroten van het huuraanbod. Daarmee wil de regering ook de stijgende huurprijzen afremmen die in veel steden voor problemen zorgen.
Deze ingreep past in een strategie van de Spaanse regering om de woningmarkt toegankelijker te maken en de invloed van massatoerisme op woonwijken te beperken. Premier Sánchez benadrukte dat dit slechts een eerste stap is in een reeks maatregelen die de komende maanden volgen.