Tijdens het populaire feest van Sant Jordi op 23 april verwachten bloemisten in Catalonië dit jaar meer dan zeven miljoen rozen te verkopen. Dit zou een record zijn en zelfs de cijfers van vóór de pandemie overtreffen.
Het merendeel van de rozen komt uit Colombia (68%), gevolgd door Ecuador (22%) en Nederland (10%). Door klimaatverandering en een gebrek aan jonge landbouwers is de productie in Spanje bijna verdwenen.
Er worden meer dan honderd soorten rozen aangeboden, maar de rode roos blijft favoriet met 80% van de verkoop. Populaire varianten zijn de Colombiaanse ‘Freedom’ en de Nederlandse ‘Red Naomi’, al is die laatste minder beschikbaar door hogere kosten.
De prijs van een roos blijft rond de vijf euro, afhankelijk van decoratie. Er is steeds meer aandacht voor duurzaamheid met gerecycled papier, karton en raffia in plaats van plastic.
De traditie wint ook internationaal aan populariteit. Bestellingen komen onder meer uit Duitsland en Japan. Vooral in Barcelona, met zijn diverse bevolking, groeit de interesse.
Sant Jordi is een dag vol romantiek en literatuur, met boekverkopers, signeersessies en straatevenementen. De combinatie van rozen en boeken maakt 23 april tot een bijzondere dag in Catalonië.