De Spaanse regering heeft plannen aangekondigd voor een nationaal vervoersabonnement (zoiets als een OV-kaart) waarmee je straks met één kaart door heel Spanje kunt reizen. Het abonnement moet in de loop van januari 2026 worden ingevoerd en is bedoeld om het openbaar vervoer eenvoudiger en goedkoper te maken voor miljoenen mensen.
De prijs van het nieuwe abonnement wordt 60 euro per maand. Jongeren tot en met 25 jaar betalen de helft en komen uit op 30 euro per maand. Met dit abonnement kun je gebruikmaken van Cercanías en Media Distancia-treinen van Renfe en van staatsbusdiensten die langere afstanden afleggen.
Het is de bedoeling dat het abonnement in de toekomst ook geldig wordt in metro’s, trams en stadsbussen. Of dat lukt, hangt af van de regio’s en gemeenten, omdat zij zelf moeten beslissen of ze meedoen aan het systeem.
Volgens premier Pedro Sánchez kan deze maatregel een groot verschil maken voor mensen die dagelijks tussen steden reizen voor werk of studie. In sommige gevallen kan de maandelijkse besparing oplopen tot meer dan de helft van de huidige vervoerskosten.
Naast het nieuwe landelijke abonnement heeft de regering ook besloten om de bestaande kortingen op het openbaar vervoer te verlengen tot het einde van 2026. Deze kortingen werden ingevoerd als tijdelijke maatregel, maar blijven nu langer bestaan om huishoudens financieel te ondersteunen.
Veel praktische details moeten de komende maanden nog worden uitgewerkt. Zo is nog niet bekend welke vervoersbedrijven precies meedoen en of het nationale vervoersabonnement alleen bedoeld is voor inwoners van Spanje of ook voor toeristen en andere bezoekers.
Wel is nu al duidelijk dat dit plan kan uitgroeien tot een van de grootste veranderingen in het Spaanse openbaar vervoer van de afgelopen jaren.


Español
English
Deutsch
Français
Português
Italiano