Op dinsdag 16 september is de bekende oranje butaangasfles opnieuw goedkoper geworden. De prijs daalt met 5 procent en komt uit op 16,27 euro. Het is de tweede opeenvolgende verlaging, iets wat veel huishoudens met een krappe energiebegroting zullen verwelkomen.
Er zijn in Spanje nog heel veel mensen die geen aardgasaansluiting in huis hebben en gebruikmaken van de (meestal oranje gekleurde) butaangasflessen (bombona domestica butano). Je ziet ze vaak nog staan op de balkons of in de tuin en ze worden gebruikt voor het koken, warm water of de verwarming in huis.
In Spanje zijn ongeveer acht miljoen huishoudens die nog gebruikmaken van de butaangasflessen (GLP envasado). Jaarlijks worden er 64,5 miljoen butaangasflessen verbruikt waarvan 53 miljoen te maken hebben met de gereguleerde maximumprijs. Het gebruik van butaangasflessen is sinds 2010 echter met 25 procent achteruitgegaan.
De daling is vooral te danken aan lagere internationale grondstofprijzen en een sterkere euro tegenover de dollar. Beide factoren zorgen voor goedkopere import. Deze positieve invloed weet zelfs de forse stijging van de transportkosten, die bijna 15 procent hoger liggen, te compenseren.
De prijs van de butaanfles wordt om de twee maanden aangepast op de derde dinsdag van de maand. Deze aanpassing houdt rekening met de wereldwijde tarieven voor propaan en butaan, transportkosten en de wisselkoers tussen euro’s en dollars. Er is een limiet van 5% voor zowel verhogingen als verlagingen, waarbij eventuele overschotten of tekorten naar latere herzieningen worden meegenomen.
De meest gangbare butaangasflessen van 12,5 kilo op de ‘gereguleerde markt’ (mercado regulado) kosten vanaf dinsdag 0,84 euro minder dan de 17,11 euro die de afgelopen twee maanden gold, waarna de nieuwe kostprijs komt te staan op 16,27 euro per ‘bombona de butano’.
De gereguleerde prijs geldt voor flessen met een inhoud tussen 8 en 20 kilo en een leeggewicht van meer dan 9 kilo. Deze worden voornamelijk gebruikt in huishoudens zonder aansluiting op het aardgasnet.Voor gezinnen die afhankelijk blijven van butaan is dit voorlopig goed nieuws. De nieuwe prijs van 16,27 euro blijft geldig tot de volgende herziening over twee maanden. Daarna hangt alles opnieuw af van de internationale marktontwikkelingen en de wisselkoers van de euro.
De prijs van de butaangasfles is afhankelijk van of het een traditionele fles is op de ‘gereguleerde markt’ (mercado regulado), die altijd dezelfde prijs heeft ongeacht het bedrijf dat hem levert, of butaangasflessen van verschillende gewichten op de ‘vrije markt’ (mercado libre), waarbij de bedrijven zelf de prijs van hun butaangasfles bepalen. Deze bedrijven zijn Repsol, Cepsa, Galp Energia en Disa Gas. Die bieden traditionele butaangasflessen en campinggasflessen van 6, 11, 12 en 12,5 kilo. Actuele prijzen kun je HIER bekijken.