Premier Pedro Sánchez heeft aangekondigd dat de leiding van Meta, het bedrijf achter Facebook, Instagram en WhatsApp, zal moeten verschijnen in het Spaanse parlement. De regering wil uitleg over een vermoedelijk grootschalig spionageschandaal waarbij miljoenen gebruikers zouden zijn bespioneerd. Volgens Sánchez kan “een aanval op de privacy van burgers nooit ongestraft blijven”.
De premier zei dat Spanje niet zal toestaan dat technologiebedrijven de grondrechten van burgers schenden. “De wet staat boven elk algoritme”, benadrukte hij tijdens een bijeenkomst van Atresmedia. Sánchez verklaarde dat dit soort praktijken “niet alleen onethisch zijn, maar ook een directe bedreiging vormen voor de democratie”.
In de komende maanden zal de regering een reeks maatregelen presenteren om digitale misstanden aan te pakken. Daarbij ligt de focus op de bescherming van minderjarigen, het tegengaan van desinformatie en het bestrijden van haatzaaien en privacyschendingen. Sánchez benadrukte dat deze maatregelen bedoeld zijn om “orde te scheppen in een sector die te lang zonder regels heeft gefunctioneerd”.
De premier was hard in zijn kritiek op grote sociale netwerken, die hij beschreef als “wetteloze ruimtes” waar commerciële belangen vaak boven het publieke belang gaan. Hij wees erop dat veel platforms waarschuwingen van overheden negeren of te laat reageren.
Sánchez zei dat Spanje zich niet zal onderwerpen aan “de leugen, de haat en het machtsmisbruik van de nieuwe technologische oligarchie”. Volgens hem zijn de vrijheid en het welzijn van de burgers belangrijker dan de winst van grote bedrijven.
De oproep van Sánchez komt op een moment dat het debat over digitale rechten en de verantwoordelijkheid van techreuzen overal in Europa toeneemt. Met deze stap wil de regering laten zien dat Spanje bereid is op te treden tegen bedrijven die de privacy van gebruikers niet respecteren.
