laatste nieuws
65-plus nieuws
het weer in
recepten
spanjespecials
spanjeverhalen
canarias
balearen
valencia regio
andalusië
catalonië
murcia
costa del sol
costa blanca
costa brava
costa dorada
costa tropical
costa de la luz
barcelona
madrid
valencia
alicante
malaga
rest spanje
laatste nieuws
65-plus nieuws
het weer in
spanjeverhalen
spanjerecepten
spanjespecials
canarische eilanden
balearen
andalusië
valencia regio
catalonië
murcia
costa del sol
costa blanca
costa brava
costa dorada
costa tropical
costa de la luz
barcelona
madrid
valencia
alicante
malaga
rest spanje
het weer in spanje
aanmelden nieuwsbrief
kopje koffie schenken
contact
over ons
sitemap

Spaanse stuwmeren staan eind 2025 voller dan in jaren dankzij veel regen

vrijdag 26 december 2025

canva.com
canva.com

Spanje sluit 2025 af met opvallend volle waterreservoirs. De stuwmeren zijn gemiddeld voor bijna 55 procent gevuld. Dat is ruim hoger dan normaal voor deze tijd van het jaar en het beste niveau van de afgelopen jaren. Vooral na een lange periode van droogte is dit opvallend nieuws.

Een jaar geleden zag de situatie er totaal anders uit. In meerdere regio’s was er sprake van ernstige waterschaarste en in Catalonië werd zelfs de noodtoestand uitgeroepen. Nu is dat beeld volledig gekanteld en is er op veel plekken weer voldoende water beschikbaar.

Catalonië is een van de regio’s waar het herstel het duidelijkst te zien is. De reservoirs zitten daar rond de 70 procent vol, terwijl dat vorig jaar nauwelijks 30 procent was. Ook in Andalusië is de situatie sterk verbeterd en liggen de waterstanden nu rond de 45 procent.

De belangrijkste reden voor deze verbetering is de uitzonderlijke hoeveelheid regen in 2025. Vooral het voorjaar was extreem nat. Maart was zelfs een van de natste maanden sinds 1961. Daarbij viel de regen precies in de gebieden waar het water het hardst nodig was.

Ook april bracht meer neerslag dan normaal. Volgens meteorologen viel er in maart gemiddeld 148 liter regen per vierkante meter. Dat zorgde ervoor dat rivieren weer volliepen en reservoirs zich snel konden herstellen.

Naast regen speelde ook sneeuw een belangrijke rol. In de bergen viel veel sneeuw, die later smolt en extra water aanvoerde. Hierdoor werden niet alleen stuwmeren gevuld, maar ook grondwaterlagen aangevuld.

Toch waarschuwen experts om niet te snel opgelucht te zijn. Eén nat jaar betekent niet dat de droogteproblemen zijn opgelost. Het klimaat blijft grillig en nieuwe droge periodes zijn zeker niet uitgesloten. Zuinig omgaan met water blijft daarom noodzakelijk.

Email
WhatsApp
X (Twitter)
Facebook
LinkedIn
Bluesky
Threads
Mastodon
NL Taal
ES Español EN English DE Deutsch FR Français PT Português IT Italiano