In de regio Cantabrië verdwijnen melkveehouders in rap tempo. In 2001 waren er nog bijna 4.000 boeren met melkkoeien, maar begin 2025 zijn dat er nog maar 770. Dat is een daling van bijna 80 % in iets meer dan twintig jaar. Alleen al in de afgelopen zes jaar stopte 30 % van de melkveehouders.
Opvallend genoeg blijft het aantal melkkoeien in de regio vrijwel gelijk. Waar er in 2019 nog zo’n 49.000 koeien waren, telt Cantabrië eind 2024 nog steeds ruim 48.000 melkkoeien. Dat betekent dat de overgebleven boeren meer dieren zijn gaan houden.
Volgens onderzoekers verdwijnen vooral kleine en middelgrote boerenbedrijven. De sector wordt steeds meer overgenomen door grote veehouderijen die efficiënter kunnen werken. De traditionele boerderij met een paar koeien is daarmee bijna verleden tijd.
Ook in de zuivelwereld is deze verandering zichtbaar. Steeds meer melkveehouders stappen over naar het houden van vleeskoeien, omdat dat beter lijkt te verdienen. Hierdoor groeit het aantal grote bedrijven met veel koeien, terwijl kleine melkveebedrijven verdwijnen.
Tegelijkertijd groeit de rundvleessector juist. In 2023 waren er in Cantabrië meer dan 5.500 boeren die vleeskoeien hielden, en dat aantal stijgt al jarenlang. De focus verschuift dus van melk naar vlees.
De conclusie is duidelijk: melkveehouderij wordt steeds minder aantrekkelijk in Noord-Spanje. Grotere bedrijven met duizenden dieren blijven over, terwijl kleine boeren stoppen of overstappen naar vleesproductie.