laatste nieuws
65-plus nieuws
het weer in
recepten
spanjespecials
spanjeverhalen
canarias
balearen
valencia regio
andalusië
catalonië
murcia
costa del sol
costa blanca
costa brava
costa dorada
costa tropical
costa de la luz
barcelona
madrid
valencia
alicante
malaga
rest spanje
laatste nieuws
65-plus nieuws
het weer in
spanjeverhalen
spanjerecepten
spanjespecials
canarische eilanden
balearen
andalusië
valencia regio
catalonië
murcia
costa del sol
costa blanca
costa brava
costa dorada
costa tropical
costa de la luz
barcelona
madrid
valencia
alicante
malaga
rest spanje
het weer in spanje
aanmelden nieuwsbrief
kopje koffie schenken
contact
over ons
sitemap

Aantal verkeersdoden in Spanje blijft al jaren zorgwekkend hoog

maandag 29 december 2025

ai-beeld / redactie
ai-beeld / redactie

Spanje is er al meer dan tien jaar niet in geslaagd om het aantal verkeersdoden verder te laten dalen. Na een sterke verbetering tussen 2003 en 2013 is het aantal slachtoffers sindsdien vrijwel gelijk gebleven. Elk jaar komen nog steeds tussen de 1.600 en 1.800 mensen om het leven op de Spaanse wegen.

Volgens de slachtoffersorganisatie Stop Accidentes is er sprake van stilstand. Ondanks het hoge aantal doden zorgt dit nauwelijks voor maatschappelijke verontwaardiging. Dat baart de organisatie zorgen, omdat verkeersveiligheid hierdoor minder urgent lijkt dan andere problemen.

In vergelijking met andere Europese landen doet Spanje het niet slecht, maar ook niet goed. Het land zit onder het Europese gemiddelde, maar blijft duidelijk achter bij landen als Zweden en Noorwegen, waar het aantal verkeersdoden veel lager ligt. Die landen investeren al jaren sterk in preventie en strengere regels.

Opvallend is dat het profiel van de slachtoffers is veranderd. Waar vroeger vooral jonge bestuurders omkwamen, gaat het nu steeds vaker om mensen van middelbare leeftijd en ouderen. Ook motorrijders vormen een steeds grotere groep onder de verkeersdoden.

Cijfers van de Dirección General de Tráfico (DGT) laten zien dat bij ongeveer 35 procent van de dodelijke ongevallen alcohol, drugs of bepaalde medicijnen in het spel zijn. Afleiding, zoals het gebruik van de mobiele telefoon tijdens het rijden, blijft eveneens een belangrijke oorzaak.

Stop Accidentes pleit daarom voor strengere maatregelen. Zo wordt gewerkt aan lagere alcoholgrenzen voor bestuurders en meer gebruik van technologie in auto’s die gevaarlijk rijgedrag kan beperken. Zonder nieuwe stappen dreigt het aantal verkeersdoden ook de komende jaren hoog te blijven.

Email
WhatsApp
X (Twitter)
Facebook
LinkedIn
Bluesky
Threads
Mastodon
NL Taal
ES Español EN English DE Deutsch FR Français PT Português IT Italiano