laatste nieuws
65-plus nieuws
het weer in
recepten
spanjespecials
spanjeverhalen
canarias
balearen
valencia regio
andalusië
catalonië
murcia
costa del sol
costa blanca
costa brava
costa dorada
costa tropical
costa de la luz
barcelona
madrid
valencia
alicante
malaga
rest spanje
laatste nieuws
65-plus nieuws
het weer in
spanjeverhalen
spanjerecepten
spanjespecials
canarische eilanden
balearen
andalusië
valencia regio
catalonië
murcia
costa del sol
costa blanca
costa brava
costa dorada
costa tropical
costa de la luz
barcelona
madrid
valencia
alicante
malaga
rest spanje
het weer in spanje
aanmelden nieuwsbrief
kopje koffie schenken
contact
over ons
sitemap

Spanje wil nog niet aan de toeristenbelasting terwijl Amsterdam de duurste stad van Europa is

zondag 29 juni 2025

ai-beeld / redactie
ai-beeld / redactie

In Spanje wordt al jaren gediscussieerd over het invoeren van toeristenbelasting. Voorstanders wijzen op de mogelijkheid om met die inkomsten de druk op infrastructuur en openbare diensten te verlichten, vooral in toeristische hotspots. Tegenstanders vrezen echter dat het toerisme hierdoor kan afnemen. Tot nu toe hebben alleen Catalonië en de Balearen een toeristenbelasting ingevoerd. Opvallend genoeg is in deze regio’s het toerisme niet afgenomen, maar juist blijven groeien ondanks de extra kosten voor bezoekers.

Uit een onderzoek van Holidu naar de gemiddelde toeristenbelastingen binnen Europa, blijkt dat Amsterdam momenteel de hoogste toeristenbelasting van Europa hanteert. Bezoekers betalen daar gemiddeld 18,45 euro extra per nacht, wat neerkomt op een toeslag van ruim 12 procent bovenop de normale verblijfskosten.

Na Amsterdam volgen vier Griekse steden: Athene, Rhodos, Heraklion en Thessaloniki. Daar ligt de belasting gemiddeld op 8,17 euro per nacht. In Griekenland is de toeristenbelasting afhankelijk van het soort accommodatie en het seizoen, waarbij in de zomer hogere tarieven gelden.

Ook in Duitsland worden bezoekers flink belast. In Berlijn is sinds 1 januari 2025 een belasting van 7,5 procent van kracht op alle kortetermijn verblijven, inclusief zakenreizen. Dat komt neer op gemiddeld 7,38 euro per nacht. In Italië verschilt het bedrag per stad en soort verblijf: in Milaan betaal je tot 7 euro in luxe hotels, in Rome en Florence kan dat oplopen tot 10 euro in vijfsterrenhotels.

In Spanje zijn alleen Catalonië en de Balearen actief met toeristenbelastingen. In Barcelona bedraagt de gemiddelde belasting 5,81 euro per nacht, vooral door een extra gemeentelijke toeslag. De uiteindelijke prijs hangt af van het type accommodatie. Zo betaal je in vijfsterrenhotels 7,50 euro per persoon per nacht, bestaande uit 3,50 euro van de regio Catalonië en 4 euro van de gemeente Barcelona. In een viersterrenhotel komt dit neer op 5,70 euro (1,70 + 4 euro). De tarieven verschillen dus aanzienlijk per accommodatieklasse.

Op de Balearen, waaronder Mallorca, Menorca, Ibiza en Formentera, geldt sinds 2016 een ecotaks. Het bedrag hangt af van het seizoen, het type accommodatie en de verblijfsduur. In vijf- en viersterrenhotels betaal je 4 euro per persoon per nacht. Voor driesterrenhotels, vakantiewoningen, casas rurales en boten is dat 3 euro. In overige accommodaties geldt een tarief van 2 euro per nacht.

Ook buiten Catalonië en de Balearen zijn er in Spanje initiatieven gestart om lokaal toeristenbelasting te heffen. Zo wordt in gemeenten als Mogán op Gran Canaria, Masca op Tenerife en Santiago de Compostela in Galicië al een vorm van belasting geïnd. In andere plaatsen wordt nog volop gediscussieerd over de mogelijke invoering van een ’tasa turística’, vooral in gebieden waar het toerisme sterk groeit.