Image Not FoundImage Not Found

laatste nieuws
65-plus nieuws
het weer in
recepten
spanjespecials
spanjeverhalen
canarias
balearen
valencia regio
andalusië
catalonië
murcia
costa del sol
costa blanca
costa brava
costa dorada
costa tropical
costa de la luz
barcelona
madrid
valencia
alicante
malaga
rest spanje
laatste nieuws
65-plus nieuws
het weer in
spanjeverhalen
spanjerecepten
spanjespecials
canarische eilanden
balearen
andalusië
valencia regio
catalonië
murcia
costa del sol
costa blanca
costa brava
costa dorada
costa tropical
costa de la luz
barcelona
madrid
valencia
alicante
malaga
rest spanje
het weer in spanje
aanmelden nieuwsbrief
kopje koffie schenken
contact
over ons
sitemap

Spaanse consumentenorganisatie klaagt over olijfolie-btw-fraude bij supermarkten

via canva.com
via canva.com

Recente ontwikkelingen tonen aan dat grote supermarktketens misbruik maken van de btw-verlaging om hun winstmarges te verhogen. De consumentenorganisatie FACUA klaagt onder andere over de bekende supermarkten zoals Alcampo, Aldi, Carrefour, Dia, Eroski, Hipercor, Lidl en Mercadona.

Supermarkten spelen een cruciale rol in de distributie van olijfolie naar de consument. Ze fungeren als de laatste schakel in de toeleveringsketen, waardoor ze een aanzienlijke invloed hebben op de uiteindelijke prijs die consumenten betalen.

De meeste grote supermarktketens bieden zowel bekende merken als hun eigen huismerken aan. Deze huismerken zijn vaak goedkoper dan de merkproducten, wat ze aantrekkelijk maakt voor prijsbewuste consumenten.

Supermarkten hanteren verschillende strategieën om hun prijzen vast te stellen. Ze kijken naar factoren zoals inkoopprijs, concurrentie en consumentengedrag. Bij producten zoals olijfolie, die als basisproduct worden beschouwd, streven supermarkten vaak naar competitieve prijzen om klanten aan te trekken.

Echter, recente ontwikkelingen suggereren dat sommige supermarkten deze strategieën misbruiken om hun winstmarges te verhogen, ten koste van de consument.

Wanneer de overheid de btw op bepaalde producten wijzigt, zoals recent is gebeurd met olijfolie naar een IVA van 0%, wordt van supermarkten verwacht dat ze deze wijziging doorberekenen aan de consument. In theorie zou een btw-verlaging moeten leiden tot lagere prijzen voor de eindgebruiker.

Helaas blijkt uit onderzoek dat sommige supermarkten deze btw-verlaging gebruiken als dekmantel om hun eigen marges te verhogen, waardoor de beoogde voordelen voor de consument teniet worden gedaan.

Uit onderzoek van consumentenorganisatie FACUA blijkt dat meerdere grote supermarktketens betrokken zijn bij deze praktijken. Onder de genoemde namen vinden we bekende spelers zoals Mercadona, Lidl, Carrefour, Alcampo, Aldi, Dia, Eroski en Hipercor.

Deze ketens worden ervan beschuldigd hun prijzen voor huismerk olijfolie op een gecoördineerde manier aan te passen, wat suggereert dat er mogelijk sprake is van prijsafspraken of andere concurrentievervalsende praktijken.

FACUA heeft de prijzen van olijfolie in diverse supermarkten zorgvuldig onder de loep genomen en opvallende gelijkenissen ontdekt in de prijsveranderingen.

Bijvoorbeeld, begin juli 2023 was het opvallend dat bijna alle onderzochte winkels hun prijs voor een liter extra vierge olijfolie op € 6,45 hadden gezet, behalve Hipercor, die € 6,95 vroeg. In de maanden die volgden, werden er gecoördineerde prijsstijgingen waargenomen, wat resulteerde in een uiteindelijk gelijkgetrokken prijs van € 9,25 in november en december 2023.

Het mechanisme achter deze prijsaanpassingen lijkt te werken volgens een vast patroon. Wanneer één supermarktketen zijn prijs aanpast, volgen de anderen snel om hun prijzen gelijk te trekken of de verschillen te minimaliseren tot slechts enkele centen per liter.

Dit gedrag roept vragen op over de mate van concurrentie in de markt en suggereert dat er mogelijk sprake is van stilzwijgende of expliciete afspraken tussen de verschillende ketens.

Let op: Dit bericht is meer dan zes maanden oud. Informatie hierin kan verouderd zijn.
Remco Stoffer

Remco Stoffer

Bijna 20 jaar geleden ben ik begonnen met SpanjeVandaag om Nederlanders en Belgen die in Spanje wonen, willen emigreren of er vaak op vakantie gaan, op de hoogte te houden van het laatste nieuws. Omdat niet iedereen Spaanse media begrijpt, selecteert de redactie dagelijks het belangrijkste nieuws en herschrijft dit tot duidelijke artikelen met eigen input. Nederlandstalige Spanje-liefhebbers kunnen dit ook volgen via de gratis nieuwsbrief, sociale media, podcasts en video’s. // bekijk mijn profielpagina

Email
WhatsApp
X (Twitter)
Facebook
LinkedIn
Bluesky
Threads
Mastodon
NL Taal
ES Español EN English DE Deutsch FR Français PT Português IT Italiano