Image Not FoundImage Not Found

laatste nieuws
65-plus nieuws
het weer in
recepten
spanjespecials
spanjeverhalen
canarias
balearen
valencia regio
andalusië
catalonië
murcia
costa del sol
costa blanca
costa brava
costa dorada
costa tropical
costa de la luz
barcelona
madrid
valencia
alicante
malaga
rest spanje
laatste nieuws
65-plus nieuws
het weer in
spanjeverhalen
spanjerecepten
spanjespecials
canarische eilanden
balearen
andalusië
valencia regio
catalonië
murcia
costa del sol
costa blanca
costa brava
costa dorada
costa tropical
costa de la luz
barcelona
madrid
valencia
alicante
malaga
rest spanje
het weer in spanje
aanmelden nieuwsbrief
kopje koffie schenken
contact
over ons
sitemap

80 procent van de Spanjaarden profiteert van het betalen van belasting

ai-beeld / redactie
ai-beeld / redactie

De Spaanse econoom Gonzalo Bernardos heeft in een interview uitgelegd dat het merendeel van de Spanjaarden juist baat heeft bij het betalen van belastingen. Volgens hem krijgt ongeveer 80 procent van de mensen meer terug in de vorm van publieke diensten dan ze daadwerkelijk bijdragen aan de staat.

Bernardos wil af van het idee dat Spanje een “fiscale hel” is. Hij benadrukt dat belastingen niet alleen gezien moeten worden als geld dat verdwijnt, maar als een investering in voorzieningen waar iedereen van profiteert. Denk aan gratis gezondheidszorg, openbaar onderwijs, gratis wegen, lage wegenbelasting en sociale uitkeringen die zonder belastinggeld niet zouden bestaan.

Een groot deel van de Spaanse begroting gaat naar publieke diensten die door belastingen worden gefinancierd. Zo wordt de gezondheidszorg grotendeels betaald uit de inkomstenbelasting, net als het openbaar onderwijs, infrastructuurprojecten zoals wegen en spoorlijnen, en het onderhoud van steden en dorpen. Ook de politie, brandweer, pensioenen en werkloosheidsuitkeringen komen direct voort uit belastinginkomsten. Zonder deze bijdragen zou de Spaanse welvaartsstaat niet kunnen functioneren.

De econoom wijst erop dat de Spaanse belastingdruk ongeveer 37 procent van het bbp bedraagt. Dat is lager dan het gemiddelde van de eurozone, dat rond de 41 procent ligt. Volgens hem bewijst dat dat Spanje helemaal geen extreem belast land is.

Veel mensen die klagen over hoge belastingen beseffen volgens de econoom niet hoeveel ze zelf al ontvangen via de staat. Jongeren die gratis of bijna gratis hebben gestudeerd, zijn volgens hem een goed voorbeeld. “Zij hebben veel meer gekregen dan ze tot nu toe hebben bijgedragen,” zegt hij.

Toch erkent Bernardos dat er verbeterpunten zijn. Zo zouden de belastinginkomsten eerlijker verdeeld kunnen worden, en moet er beter gecontroleerd worden hoe dat geld wordt besteed. Hij pleit voor meer efficiëntie, zodat elke euro ook echt ten goede komt aan de samenleving.

Volgens de econoom ligt het probleem vooral in de mentaliteit. “Niemand betaalt graag belasting, maar we vergeten wat we ervoor terugkrijgen. Wat gratis lijkt, is in werkelijkheid iets wat we samen hebben gefinancierd,” aldus Bernardos.

Remco Stoffer

Remco Stoffer

Bijna 20 jaar geleden ben ik begonnen met SpanjeVandaag om Nederlanders en Belgen die in Spanje wonen, willen emigreren of er vaak op vakantie gaan, op de hoogte te houden van het laatste nieuws. Omdat niet iedereen Spaanse media begrijpt, selecteert de redactie dagelijks het belangrijkste nieuws en herschrijft dit tot duidelijke artikelen met eigen input. Nederlandstalige Spanje-liefhebbers kunnen dit ook volgen via de gratis nieuwsbrief, sociale media, podcasts en video’s. // bekijk mijn profielpagina

Email
WhatsApp
X (Twitter)
Facebook
LinkedIn
Bluesky
Threads
Mastodon
NL Taal
ES Español EN English DE Deutsch FR Français PT Português IT Italiano