De Spaanse regering overweegt een nieuwe belasting in te voeren op de aankoop van woningen door niet-residerende buitenlanders van buiten de Europese Unie. Deze maatregel is bedoeld om de beschikbaarheid van woningen voor inwoners te vergroten en speculatie tegen te gaan. In 2023 kochten deze groep kopers 16.715 woningen in Spanje, wat slechts 2,6% van het totaal uitmaakte. Verreweg het grootste deel van de aankopen werd gedaan door Spaanse inwoners, die 79% van alle transacties vertegenwoordigden, gevolgd door buitenlanders uit de Europese Unie, waaronder Belgen en Nederlanders.
Buitenlanders die in Spanje wonen of EU-burgers die hier een tweede huis zoeken, vormen een ander segment van de markt. De meeste niet-residerende kopers van buiten de EU komen uit landen zoals het Verenigd Koninkrijk, de Verenigde Staten, Rusland, Oekraïne, China en verschillende Latijns-Amerikaanse landen zoals Argentinië en Colombia. Sommige aankopen waren gericht op het verkrijgen van een ‘golden visa’, een verblijfsvergunning die verleend wordt aan kopers die een woning van meer dan 500.000 euro aanschaffen. Deze regeling loopt echter op 1 mei af.
Hoe de belasting precies zal worden ingevoerd, is nog niet duidelijk. Een optie is om het bestaande ‘Impuesto sobre Transmisiones Patrimoniales’ (ITP), een belasting op de overdracht van bestaande woningen, aan te passen. Het ITP wordt echter door de autonome regio’s beheerd, die hun eigen tarieven en regels bepalen. Dit kan het ingewikkeld maken om een uniforme aanpassing door te voeren. Een andere optie is de introductie van een geheel nieuwe belasting. Daarbij wordt overwogen om alleen kopers van bestaande woningen te belasten, omdat nieuwbouw niet onder de ITP valt.
De plannen hebben geleid tot uiteenlopende reacties. Sommige experts betwijfelen of de maatregel effectief zal zijn, omdat niet-residerende kopers van buiten de EU een klein deel van de markt vormen. Anderen waarschuwen voor mogelijke juridische problemen, vooral als de nieuwe belasting overlapt met bestaande regelingen. Tegelijkertijd benadrukt de regering dat dit deel uitmaakt van een bredere strategie om de woningmarkt in Spanje toegankelijker te maken voor de lokale bevolking.
Het blijft afwachten hoe deze plannen zich zullen ontwikkelen en wat de daadwerkelijke impact zal zijn. Voor nu hoopt de regering dat deze en andere maatregelen zullen bijdragen aan het verlagen van de druk op de woningmarkt en het verminderen van speculatieve praktijken.
