Wie door toeristische straten in Spanje wandelt, ziet ze steeds vaker liggen: kleurrijke Mexicaanse sombrero’s. Opvallend, want deze grote hoeden horen natuurlijk bij Mexico en niet bij Spanje. Toch zijn ze de afgelopen jaren een vast onderdeel geworden van het assortiment in veel souvenirwinkels.
Volgens een artikel van 20minutos heeft deze opvallende trend alles te maken met marketing en beeldvorming. Winkeliers spelen slim in op wat toeristen herkennen en leuk vinden. De sombrero is wereldwijd een sterk symbool van feest, zon en vakantie. Voor veel bezoekers roept de hoed meteen een vrolijk en exotisch gevoel op.
Daarbij komt dat veel toeristen Spanje bezoeken voor zon, strand en ontspanning. Het beeld van een grote strohoed past perfect bij dat vakantiegevoel. Hoewel de sombrero oorspronkelijk uit Mexico komt, wordt hij door sommige toeristen niet strikt aan één land gekoppeld. Voor hen staat de hoed simpelweg symbool voor een zonnige en zuidelijke sfeer.
Ook speelt globalisering een grote rol. Souvenirs worden vaak in bulk geproduceerd en wereldwijd verspreid. Winkeliers kiezen producten die goedkoop in te kopen zijn en goed verkopen. De Mexicaanse hoed voldoet aan beide voorwaarden. Daardoor belandt hij net zo makkelijk in een winkel in Spanje als in een andere toeristische bestemming.
Daarnaast is er de invloed van themafeesten en verkleedpartijen. Sombrero’s worden vaak gebruikt bij vrijgezellenfeesten, festivals en zomerse evenementen. Toeristen kopen ze niet altijd als cultureel souvenir, maar eerder als grappig accessoire voor foto’s of feestjes. Dat maakt de hoed extra aantrekkelijk voor souvenirwinkels in drukbezochte badplaatsen.
Hoewel sommige mensen het vreemd vinden dat een typisch Mexicaans symbool in Spaanse winkels ligt, zien anderen er geen probleem in. Toerisme draait nu eenmaal om beleving en herkenbare clichés. Winkeliers spelen in op wat verkoopt, niet per se op historische of culturele nauwkeurigheid.
De sombrero in Spaanse souvenirwinkels laat vooral zien hoe flexibel toeristische symbolen zijn geworden. Wat ooit sterk verbonden was met één land, kan door commerciële invloeden en vakantiegevoelens ineens overal opduiken. En zolang toeristen ze blijven kopen, zullen de kleurrijke hoeden waarschijnlijk niet snel uit het straatbeeld verdwijnen.


Español
English
Deutsch
Français
Português
Italiano