laatste nieuws
65-plus nieuws
het weer in
recepten
spanjespecials
spanjeverhalen
canarias
balearen
valencia regio
andalusië
catalonië
murcia
costa del sol
costa blanca
costa brava
costa dorada
costa tropical
costa de la luz
barcelona
madrid
valencia
alicante
malaga
rest spanje
laatste nieuws
65-plus nieuws
het weer in
spanjeverhalen
spanjerecepten
spanjespecials
canarische eilanden
balearen
andalusië
valencia regio
catalonië
murcia
costa del sol
costa blanca
costa brava
costa dorada
costa tropical
costa de la luz
barcelona
madrid
valencia
alicante
malaga
rest spanje
het weer in spanje
aanmelden nieuwsbrief
kopje koffie schenken
contact
over ons
sitemap

Dieven stelen 150 johannesbroodbomen van boer in Tarragona

maandag 24 februari 2025

via canva.com
via canva.com

In de afgelopen jaren zijn diefstallen van johannesbroodvruchten een groeiend probleem geworden voor boeren in de regio Camp de Tarragona. De stijgende prijzen van deze vruchten hebben het telen ervan weer winstgevend gemaakt, wat heeft geleid tot een hernieuwde aanplant in veel gebieden. Helaas heeft deze heropleving ook ongewenste aandacht getrokken van dieven, die nu zelfs de bomen zelf stelen.

Vorige week vond er in Vila-seca een opmerkelijke diefstal plaats waarbij 150 johannesbroodbomen (Spaans: algarrobos) werden gestolen. Deze gebeurtenis heeft de lokale boeren in verhoogde staat van paraatheid gebracht. In één enkele nacht werden alle bomen op een twee hectare groot perceel in de wijk Les Escomes ontworteld en meegenomen. Jaume, de eigenaar van het land, had de bomen twee jaar geleden geplant om de familietraditie voort te zetten.

De gestolen bomen waren jong, tussen de één en anderhalve meter hoog, en zouden nog vier tot vijf jaar nodig hebben om vruchten te dragen. “Het gaat niet om de 3.000 euro die ze hebben gekost, maar om al het werk dat erin is gestoken om ze te verzorgen, zodat ze op een dag vruchten zouden dragen. Nu moet ik helemaal opnieuw beginnen”, verzucht hij.

Een bijkomend probleem is dat johannesbroodbomen niet opnieuw kunnen worden geplant nadat ze zijn ontworteld, vanwege hun diepe penwortelsysteem dat beschadigd raakt bij het verwijderen. Jaume heeft de diefstal gemeld bij de Mossos d’Esquadra en de lokale politie van Vila-seca, maar hij beklaagt zich over het gebrek aan veiligheid. Hij pleit ook voor een betere traceerbaarheid van johannesbroodvruchten, zodat dieven minder gemakkelijk hun buit kunnen verkopen. 

Drie jaar geleden bereikte de prijs van johannesbroodvruchten een hoogtepunt, met prijzen tot wel 2 euro per kilo. Dit wekte de interesse van veel boeren om dit gewas, dat altijd al belangrijk was in de provincie, opnieuw te gaan telen. Momenteel is de prijs echter gedaald naar ongeveer 50 cent per kilo, wat heeft geleid tot een algemene afname van diefstallen in het afgelopen jaar.

Traditioneel werd de johannesbroodvrucht gebruikt als veevoer, maar tegenwoordig wordt het steeds meer gewaardeerd in de voedingsindustrie, en dient het als een natuurlijke verdikkings- en geleermiddel voor allerlei producten.

Let op: Dit bericht is meer dan zes maanden oud. Informatie hierin kan verouderd zijn.