Elke week nemen Pascal uit Nederland en Emma uit Spanje de lezers mee op hun avonturen als aankoopmakelaars en consultants van noordspanje.nl in Noordwest-Spanje. In tegenstelling tot de meeste makelaars die zich richten op de populaire gebieden aan de Middellandse Zee, hebben Pascal en Emma van Noordspanje gekozen voor Asturië en León, plekken die voor veel Nederlanders en Belgen nog onbekend zijn.
“Kun je eigenlijk wel overwinteren in Asturië?” Het is een interessante vraag, want vaak zegt de vraag zelf al veel over het beeld dat mensen hebben bij overwinteren. Voor de meesten is het synoniem met Zuid-Spanje, palmbomen, elke dag minstens twintig graden en sandalen in december. Lekker naar Frans Bauer & Mariska kijken met hun tv-programma Stellen op de proef.
Maar overwinteren is niet één vaste, universele ervaring. Het is geen temperatuurwaarde op de thermometer. Het is, in mijn ogen, vooral een levensritme. Wanneer iemand mij die vraag stelt, stel ik hem meestal vriendelijk terug. Wat betekent overwinteren voor jóu?
Steeds vaker hoor ik een andere ondertoon. Overwinteren wordt gezien als: uit het Nederlandse / Belgische ritme stappen; de drukte, agenda’s en verplichtingen even loslaten. Meer buiten zijn, wandelen, uitwaaien, verstillen. En dán wordt Asturië ineens een hele aantrekkelijke optie. Want hier betekent de winter geen opsluiting in huis, maar juist het ontdekken van een ander seizoen. De magie van de Atlantische winter.
Ja, de Atlantische kust is anders dan Andalusië. De winters zijn milder dan in Benelux, maar wisselvalliger dan in het zuiden. Soms heb je dagen met zacht zonlicht, blauwe luchten en temperaturen waarbij je zonder moeite buiten kunt lunchen. De zee ligt erbij in mooie winterkleuren, de bergen tekenen scherp af aan de horizon, en de stranden zijn bijna leeg. Alleen wat tassen en kleren van surfers die van de metershoge golven genieten.
En dan zijn er dagen met regen, wolken, wind. De natuur ademt hier nog, maar het is in Asturië uitzonderlijk dat de minimale temperatuur richting het vriespunt duikt. Al kan de wind flink koud aanvoelen. Het weer beweegt mee met de seizoenen, en je merkt dat je dat zelf ook gaat doen. Ik zie het bij veel mensen die hier langere tijd verblijven. Ze gaan: wandelen langs kustpaden, hout halen voor de kachel, koffiedrinken in dorpjes waar de tijd lijkt te vertragen, het ritme van de plaatselijke bevolking volgen. Overwinteren in Asturië betekent niet per se warmer leven, het betekent anders leven.
“Maar kun je er comfortabel wonen in de winter?” Dit is misschien wel de belangrijkste vraag. Lange tijd was het antwoord daarop: dat hangt ervan af. Oude stenen huizen, gebouwd voor zomers koelte, waren niet altijd vriendelijk in januari. Dikke muren, weinig isolatie, soms vocht. Romantisch die muren in foto’s, maar minder prettig wanneer je er in wintermaanden verblijft. Maar er verandert veel.
De afgelopen jaren zie ik stap voor stap een enorme verbetering: betere isolatie, dubbele beglazing, warmtepompen en efficiënte kachels. Pelletkachels in plaats van enkel open haard en modernere badkamers en keukens. Eigenaren realiseren zich steeds vaker dat een huis niet alleen een vakantiehuis is, maar ook een plek voor langere verblijven. En wie overwinteraars wil aantrekken, moet comfort bieden.
Klanten die hier een huis kopen, stellen ook andere vragen dan paar jaar geleden: Hoe zit het met vocht in de winter? Wat zijn de energiekosten? Is er zoninval in de woonkamer? Kun je hier in december nog buiten zitten? En terecht, want overwinteren betekent niet improviseren, maar prettig leven. Uit het Nederlandse ritme; ik denk dat de essentie van overwinteren in Asturië zit in de mentale omslag: “Ik wil een fijne winter, waarin ik meer buiten ben dan thuis en minder geleefd wordt door tijd.”
In Nederland is de winter vaak donker, nat én hectisch tegelijk. Hier voelt de winter lichter. Niet alleen door het weer, maar door het leven zelf: winkels sluiten eerder, dorpen leven rustiger, er is meer stilte en de natuur blijft altijd dichtbij. Je hoeft hier niet voortdurend iets te “doen”. De dagen mogen simpel zijn. En dat blijkt voor veel mensen uiteindelijk waardevoller dan twintig graden.
Overwinteren als nieuwe levensfase. Wat ik zie bij klanten die hier overwinteren, is dat ze het niet beleven als vakantie, maar als pauze. Een zachte overgang tussen werk, toekomst en nieuwe plannen. Sommigen wandelen dagelijks een stukje Camino. Anderen schrijven, lezen, koken, ontdekken lokale producten. Weer anderen gebruiken de winter om hun verhuisdroom vorm te geven. “Ik ben uit mijn gewone leven gestapt, en weer dichter bij mezelf gekomen.” Misschien is dát de werkelijke definitie van overwinteren.
Niet vluchten voor de winter. Maar haar op een andere manier beleven. En ja… het wordt hier steeds aantrekkelijker. Asturië is geen stereotype overwinterbestemming. En hopelijk wordt het dat ook nooit. Maar het is wél een plek: met milde winters, met rust en ruimte, waar je buiten kunt zijn, waar wonen steeds comfortabeler wordt en waar natuur en leven vertragen.
Dus als iemand mij vraagt: “Kun je overwinteren in Asturië?” Dan antwoord ik: Ja, wanneer overwinteren voor jou betekent dat je even uit het Nederlandse ritme wilt stappen, wilt ademen, wandelen, koken, lezen, praten, en soms gewoon naar de zee wilt kijken zonder agenda. En misschien ontdek je dan dat twintig graden niet altijd nodig is om warm te leven.
Volgende keer meer! ¡Hasta la próxima!
Pascal en Emma zijn gepassioneerde aankoopmakelaars en consultants in het onvergetelijke Noord-Spanje, een verborgen parel voor veel Nederlanders en Belgen. Met hun bedrijf noordspanje.nl willen ze dromers en avonturiers begeleiden in hun zoektocht naar het echte Spanje, en hen helpen bij het realiseren van hun droomwoning, waar ze samen nieuwe herinneringen kunnen creëren.


Español
English
Deutsch
Français
Português
Italiano