Na meer dan 25 jaar in Spanje ken je wel iets van de traditie en cultuur in het land. Dat geldt dubbel voor de Semana Santa. In het begin vond ik het nog magisch, bijna onwerkelijk. Maar na al die jaren is de magie weg. Ik sla de processies nu gewoon over. En weet je? Dat voelt eigenlijk hartstikke logisch. Dit is mijn persoonlijke kijk op de Semana Santa in Spanje. Remco
Het hele land houdt de adem in tijdens deze week. De straten puilen uit. Spanjaarden leven hier het hele jaar naartoe. Maar kijk je verder, dan zie je dat religie vaak maar een bijrol speelt. Het gaat om iets heel anders.
De kracht van deze week schuilt in de mix van traditie, familie en pure emotie. Spanjaarden groeien ermee op. Ouders nemen hun kleintjes mee naar de kant, die later zelf in zo’n broederschap stappen. Het zit in hun DNA. Ze stralen van trots. Het geeft ze een identiteit.
“In het begin stond ik vooraan met mijn camera, nu wil ik de drukte ontvluchten.”
Mensen huilen. Ze klappen. Je ziet kippenvel op de armen van wildvreemden, vooral in Andalusië. Dat komt niet alleen door het geloof. Het zijn herinneringen aan opa’s en oma’s. Het is het gevoel dat je samen iets groots beleeft. Iedereen deelt in die ene ervaring.
En dan heb je die ‘parttime vroomheid’. De rest van het jaar vang je geen glimp van ze op in de kerkbankjes. Tijdens de Semana Santa staan ze ineens op de eerste rij. Vreemd? Eigenlijk niet. Het bewijst dat dit cultuur is, geen wekelijkse plicht. Het verbindt de boel, ook als de bijbel de rest van het jaar in de kast blijft liggen.
Laten we eerlijk zijn: veel processies lijken op elkaar. Die loodzware beelden, de tikkende trommels, steeds weer diezelfde melancholische muziek. Natuurlijk heeft elke stad eigen details. Maar heb je er tien gezien, dan ken je de rest ook wel. Het voelt na verloop van tijd als een herhalingsoefening.
“Die eerste keer dat die trommels door je borstkas denderen, vergeet je nooit meer. Dat gebeurde in Salamanca”
Precies daarom hoef ik niet meer zo nodig. De verrassing is weg. Wat eerst bijzonder was, voelt nu voorspelbaar. Ik kies nu liever voor de stilte en rust op andere plaatsen, ver weg van het lawaai.
Toch blijft de Semana Santa een fenomeen. Ook al blijf ik thuis, ik snap de waarde ervan. Het is een mix van alles wat Spanje maakt. Maar na jaren hier wonen, mag je er best anders naar kijken. Dat hoort bij het integreren.
Je hoeft niet elk jaar met je neus vooraan te staan om te weten wat er speelt. Soms geeft een beetje afstand juist de beste blik op de zaak.


Español
English
Deutsch
Français
Português
Italiano