Die oorlog in het Midden-Oosten lijkt een ver-van-je-bed-show, maar vergis je niet: de klappen vallen ook in Spanje. Je ziet het direct aan de kassa en de pomp, maar de woningmarkt krijgt nu pas echt de volle laag. Het begint daar nu serieus te knellen.
De cijfers liegen er niet om. De bouwkosten schieten omhoog. Experts rekenen op huizen die zomaar 10 procent duurder uitvallen. Materialen en energie kosten veel geld, omdat de wereldmarkt op zijn kop staat. Dat hakt erin.
“Ik zag laatst offertes voor staal die binnen een week vervielen; de onrust vreet echt aan de marges van elke aannemer.”
Aannemers zitten in de tang. Ze plannen hun projecten jaren vooruit, maar de rekening valt nu veel hoger uit. Die extra euro’s lossen niet zomaar op. Nee, de koper betaalt uiteindelijk de rekening. Nieuwbouw wordt zo bijna onbereikbaar voor de gewone man.
Kijk, ontwikkelaars trappen nu massaal op de rem. Ze kijken wel uit voordat ze miljoenen in de grond steken, terwijl alles zo onzeker is. Minder bouwputten betekent simpelweg minder huizen. En dat is rampzalig voor de al krappe Spaanse markt.
“Starters hebben het al zwaar, maar door deze prijsstijgingen zie ik ze nu zelfs met een getekend contract nog afhaken.”
Banken doen ook moeilijk. Ze houden de hand op de knip. Geld lenen voor een nieuw project ging vroeger makkelijk, maar die tijd ligt achter ons. Zonder vlotte financiering staat de boel stil. Het hele proces van bouwen en ontwikkelen vertraagt daardoor enorm.
Zoek je nu een woning? Dan heb je een probleem. De prijzen gingen al door het dak en nu komt deze prijsdruk er ook nog bij. Vooral jongeren trekken aan het kortste eind. Hun speelruimte is nagenoeg nul.
Alles hangt nu af van het wereldtoneel. Zolang die onrust blijft, blijft de huizenmarkt bibberen. Niemand durft te voorspellen wanneer de rust terugkeert. Het ziet er eerlijk gezegd gewoon niet best uit.


Español
English
Deutsch
Français
Português
Italiano