Airbnb heeft op aandringen van het Spaanse ministerie van Consumo maar liefst 65.000 advertenties van illegale toeristische accommodaties verwijderd. Deze stap volgt op een uitspraak van het hoogste gerechtshof in Madrid, dat eerdere verzoeken van het ministerie bekrachtigde. De woningen stonden zonder geldige registratie op het platform en voldeden niet aan de wettelijke eisen.
Maar het werk is nog niet klaar: Consumo heeft inmiddels nog eens ruim 54.000 nieuwe advertenties ontdekt die eveneens geen geldig registratienummer vermelden. Deze zijn inmiddels gemeld aan Airbnb, dat nu de verplichting heeft ze te corrigeren of te verwijderen. Het ministerie benadrukt dat het toezicht blijft verscherpen om verdere misstanden aan te pakken.
Het ministerie van Wonen heeft onlangs ook afspraken gemaakt met Airbnb om informatie over nieuwe en bestaande advertenties uit te wisselen. Vanaf augustus moet elk nieuw aanbod een geldig registratienummer tonen. Gebeurt dat niet, dan moet Airbnb de advertentie binnen 48 uur na waarschuwing verwijderen.
Met deze maatregelen wil de overheid illegale toeristische verhuur tegengaan, iets wat volgens Consumo grote druk zet op de reguliere woningmarkt. De aanpak moet vooral helpen in populaire toeristische gebieden waar het woningaanbod voor lokale bewoners steeds schaarser wordt.