De Europese Unie heeft een nieuwe regel goedgekeurd die het mogelijk maakt dat luchtvaartmaatschappijen geld mogen vragen voor handbagage in de cabine. Vooral goedkope luchtvaartmaatschappijen profiteren hiervan. Spanje, Duitsland, Portugal en Slovenië stemden tegen, maar de regel werd toch aangenomen omdat er genoeg landen voor stemden.
Volgens de nieuwe regels mogen passagiers nog steeds gratis een kleine tas meenemen die onder de stoel past. Maar voor grotere handbagage die in de vakken boven de stoelen gaat, mogen maatschappijen nu extra kosten rekenen.
Spanje is het hier niet mee eens. Het land heeft eerder al vijf goedkope luchtvaartmaatschappijen, zoals Ryanair en Vueling, beboet met in totaal 179 miljoen euro vanwege extra kosten voor handbagage en misleidende informatie, en ook Transavia wordt onderzocht in Spanje.
De Europese hervorming brengt ook andere veranderingen met zich mee. Zo krijg je pas vanaf vier of zes uur vertraging recht op een vergoeding, in plaats van na drie uur. Ook mogen luchtvaartmaatschappijen geld vragen als je kort voor de vlucht je persoonlijke gegevens aanpast. En als je de heenreis mist, mogen ze je nu ook weigeren op de terugreis, iets wat voorheen niet mocht.
Spanje is fel tegen deze aanpassingen. De staatssecretaris van Transport zei dat deze regels de rechten van reizigers juist verslechteren. Ook is Spanje het niet eens met de legalisering van de ‘no show’-regel, die in het land als oneerlijk wordt gezien.
De Spaanse luchtvaartsector zegt op haar beurt dat het rekenen van kosten voor handbagage volgens de wet is toegestaan. De brancheorganisatie ALA benadrukt dat er al meer dan 40 Spaanse rechters zijn geweest die deze praktijk hebben goedgekeurd. De boetes van het Spaanse ministerie van Consumentenzaken worden daarom aangevochten.
