laatste nieuws
65-plus nieuws
het weer in
recepten
spanjespecials
spanjeverhalen
canarias
balearen
valencia regio
andalusië
catalonië
murcia
costa del sol
costa blanca
costa brava
costa dorada
costa tropical
costa de la luz
barcelona
madrid
valencia
alicante
malaga
rest spanje
laatste nieuws
65-plus nieuws
het weer in
spanjeverhalen
spanjerecepten
spanjespecials
canarische eilanden
balearen
andalusië
valencia regio
catalonië
murcia
costa del sol
costa blanca
costa brava
costa dorada
costa tropical
costa de la luz
barcelona
madrid
valencia
alicante
malaga
rest spanje
het weer in spanje
aanmelden nieuwsbrief
kopje koffie schenken
contact
over ons
sitemap

Helpt de jacht echt tegen de Afrikaanse varkenspest in Spanje?

maandag 8 december 2025

ai-beeld / redactie
ai-beeld / redactie

In Spanje is onrust ontstaan na de ontdekking van Afrikaanse varkenspest bij wilde zwijnen in de omgeving van Barcelona. De vondst zet het land op scherp, omdat de ziekte grote gevolgen kan hebben voor zowel wilde dieren als de varkenssector. Sinds de bevestiging staat één vraag centraal: moet er meer gejaagd worden om verspreiding tegen te gaan, of maakt dat het probleem juist groter?

Jagersorganisaties vinden dat het tijd is om stevig in te grijpen. Volgens hen is de zwijnenpopulatie de afgelopen jaren zo sterk gegroeid dat de situatie onhoudbaar is geworden. Ze zien jacht als een noodzakelijk middel om besmettingen te beperken. Minder dieren betekent minder risico op verspreiding, zo luidt hun redenering. Jagers benadrukken dat er geen sprake is van hobby, maar van bescherming van natuur, landbouw en economie.

Dierenrechtenorganisaties en milieuactivisten zien dat echter heel anders. Zij waarschuwen dat massale jacht juist meer schade kan aanrichten. Wanneer zwijnen opgejaagd worden, vluchten ze naar andere gebieden en kunnen ze de ziekte juist sneller meenemen. Volgens deze groepen ligt de kern van het probleem niet bij de dieren zelf, maar bij het beheer van landbouw, veehouderijen en natuurgebieden. Ze pleiten daarom voor betere preventiemaatregelen en meer controle op veehouderijen.

Ondertussen proberen experts en autoriteiten de bevolking gerust te stellen. De Afrikaanse varkenspest is niet gevaarlijk voor mensen, maar wel zeer besmettelijk voor varkens. Een grote uitbraak zou enorme economische schade veroorzaken en de export zwaar raken. Daarom wordt er gewerkt aan een gezamenlijke strategie waarbij zowel ecologen, jagers als wetenschappers betrokken worden.

Toch blijft het debat fel. Beide partijen vinden dat zij handelen in het belang van de gezondheid van dieren en de samenleving. De overheid staat nu voor de uitdaging om een aanpak te bepalen die zowel effectief als verantwoord is, zonder paniek of onnodige schade te veroorzaken.

Wat vaststaat, is dat de discussie over jacht en dierenbeheer nog lang niet voorbij is. De komende weken moeten uitwijzen welke maatregelen Spanje kiest om een grotere crisis te voorkomen.

Email
WhatsApp
X (Twitter)
Facebook
LinkedIn
Bluesky
Threads
Mastodon
NL Taal
ES Español EN English DE Deutsch FR Français PT Português IT Italiano