laatste nieuws
65-plus nieuws
het weer in
recepten
spanjespecials
spanjeverhalen
canarias
balearen
valencia regio
andalusië
catalonië
murcia
costa del sol
costa blanca
costa brava
costa dorada
costa tropical
costa de la luz
barcelona
madrid
valencia
alicante
malaga
rest spanje
laatste nieuws
65-plus nieuws
het weer in
spanjeverhalen
spanjerecepten
spanjespecials
canarische eilanden
balearen
andalusië
valencia regio
catalonië
murcia
costa del sol
costa blanca
costa brava
costa dorada
costa tropical
costa de la luz
barcelona
madrid
valencia
alicante
malaga
rest spanje
het weer in spanje
aanmelden nieuwsbrief
kopje koffie schenken
contact
over ons
sitemap

Zoveel betaal je gemiddeld aan makelaarskosten bij een woningverkoop in Spanje

vrijdag 27 juni 2025

via pexels / web
via pexels / web

Wie in Spanje zijn woning wil verkopen via een makelaar, krijgt te maken met commissiekosten die flink kunnen variëren. Volgens een analyse van Idealista vragen de meeste Spaanse makelaars een commissie tussen de 3 en 7 procent van de uiteindelijke verkoopprijs. Deze kosten zijn meestal voor rekening van de verkoper, tenzij er vooraf andere afspraken worden gemaakt.

Er bestaat in Spanje geen vaste wetgeving die bepaalt hoeveel commissie een makelaar mag vragen. Daardoor kunnen de tarieven per regio, stad of zelfs per makelaarskantoor verschillen. In steden als Madrid en Barcelona ligt het gemiddelde rond de 5 procent, maar op toeristische plekken of bij luxe woningen kunnen de kosten oplopen tot 7 of 10 procent en zelfs meer.

In sommige gevallen komt het voor dat de koper een deel van de commissie betaalt, vooral wanneer beide partijen dezelfde makelaar gebruiken. Dit moet dan wel duidelijk worden vastgelegd in het contract. De hoogte van de commissie wordt meestal berekend over de verkoopprijs en is exclusief btw, wat betekent dat er nog 21 procent btw bovenop komt.

Er zijn ook makelaars die met een vast tarief werken, ongeacht de waarde van de woning. Dit komt vaker voor bij online makelaars of kantoren die zich richten op een specifieke doelgroep. Toch blijft het percentage-model het meest gangbaar in Spanje.

Voor verkopers is het daarom verstandig om vooraf goed te vergelijken en meerdere offertes op te vragen. Een lagere commissie klinkt aantrekkelijk, maar kan ook minder dienstverlening betekenen. Transparantie over wat wel en niet is inbegrepen in de prijs is essentieel om verrassingen te voorkomen.

Tot slot is het goed om te weten dat alle afspraken over de commissie schriftelijk moeten worden vastgelegd in het bemiddelingscontract. Dit contract beschermt zowel de makelaar als de verkoper en voorkomt misverstanden bij de uiteindelijke afrekening.